DOLAR

28,8987$% -0.01

EURO

31,4194% -0.15

STERLİN

36,6366£% -0.33

GRAM ALTIN

1.919,55%-0,22

ONS

2.069,23%-0,06

BİTCOİN

1203529฿%5.46382

ETHEREUM

64850Ξ%3.97838

a
  • Vidyoto
  • Ford
  • Ford ve Volkswagen Elektrikli Otomobil İşbirliğini Geliştiriyor

Ford ve Volkswagen Elektrikli Otomobil İşbirliğini Geliştiriyor

Ford ve Volkswagen Elektrikli Otomobil İşbirliğini Geliştiriyor
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Ocak 2019’da minibüs ve pick-up gibi ticari araç üretiminde işbirliği yapmak için anlaşan Ford ve Volkswagen Elektrikli Otomobil İşbirliğini Geliştiriyor.

REKLAM

 

volkswagon ford

 

REKLAM
REKLAM

Ford ve Volkswagen Elektrikli Otomobil İşbirliğini Geliştiriyor

 

REKLAM
REKLAM

Ticari araç üretiminde teknoloji ve platformlar paylaşımı konusunda anlaşan Ford ve Volkswagen, elektrikli otomobil üretiminde de işbirliği kararı almıştı. 2019 Temmuz ayında yapılan açıklamada Ford’un, Volkswagen’in MEB elektrikli araç platformunu baz alarak yeni elektrikli modeller geliştireceği, Volswagen’in ise Ford’un otonom sürüş sistemi olan Argo AI sistemine 2.6 milyar Dolar yatırım yapacağı söylenmişti. Açıklamada Ford’un 2023 yılından itibaren 6 yıl boyunca Avrupa’da 600 binden fazla MEB platformunda geliştirilmiş araç satmayı planladığı, Argo AI sistemine yapılacak yatırımın 1 milyar Dolar’ının ise doğrudan finansman sağlama şeklinde olacağı belirtilmişti.

 

İkinci Elektrikli Model İsteniyor

 

Ford ve Volkswagen arasında gerçekleşen anlaşmanın ardından, işbirliğinin boyutunun artacağına dair gelişmeler hemen başladı. Temmuz ayındaki açıklamada Ford Otomotiv Başkanı Joe Hinrichs, Ford’un elektrikli otomobilini MEB platformunda tasarlamanın 4 yıl alacağını ve aracı inşa etmek için de Ford’un Avrupa’daki bir fabrikasını yeniden inşa edeceklerini söylemişti ancak, sadece tek bir elektrikli modelin finansal açıdan hiçbir anlamı olmadığını söyleyen Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley ise Alman Handelsblatt gazetesine ikinci bir modelin oluşturulup oluşturulmayacağına dair bir kararın yakında açıklanacağı demecini verdi.

 

Pick-Up’lar Elektrikli Olmayacak

 

Amarok ve Ranger’ı ortak bir platformda üretme kararı alan Ford ve Volkswagen, rakipleri Nissan, Mitsubishi ve Toyota’nın tam aksine pick-up modellerini elektriklendirilmeyeceğini açıkladı. 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda düzenlenen VW’nin ilk seri üretim arabası ID.3‘ün lansmanında konuşan Volkswagen Operasyon Direktörü Ralf Brandstätter, elektrikli araçların hangi segmentleri kapsayacağına ilişkin soruda Ranger ve Amarok’un bu plana dahil edilmeyeceğini söyledi. Ancak Ford ABD pazarında sattığı F-150 modelini 2021 yılında tamamı elektrikli bir şekilde üretmek istediğini açıkladı.

 

 

REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ford Otosan ve AVL Türkiye’de Otonom Kamyonlar Geliştiriyor