DOLAR

32,8587$% -0.02

EURO

35,6759% -0.08

STERLİN

42,4423£% -0.03

GRAM ALTIN

2.543,97%-0,03

ONS

2.409,68%0,02

BİST100

11.089,53%-0,74

BİTCOİN

2165243฿%-2.85647

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Elektrikli Araçlarla İlgili Zihniyet Devrimi

Elektrikli Araçlarla İlgili Zihniyet Devrimi

Elektrikli Araçlarla İlgili Zihniyet Devrimi
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

Castrol’ün 10 ülkede 10 bin tüketici ve 100 yöneticiyle yaptığı araştırmaya göre Elektrikli Araçlarla İlgili Zihniyet Devrimi yaşanıyor.

 

Elektrikli Araçlarla İlgili Zihniyet Devrimi

 

Castrol, ‘Geleceğin dEVrini Yakalamak’ başlıklı araştırma gerçekleştirdi. Türkiye dahil 10 ülkede 10 bin tüketici ve otomotive yön veren 100 sektör yöneticisiyle yapılan elektrikli araç araştırmasının sonuçlarına göre, elektrikli araçlarla ilgili bir zihniyet devrimi yaşanıyor. Sektör başlayan büyük değişime hız vermekte kararlı, tüketici ise maliyet endişelerinden sıyrılmış, elektrikli otomobil sahibi olma trendi yükseliyor.

 

Sektör Temkinli

 

Otomotiv sektörü yöneticilerinin yüzde 97’si kuruluşlarının içten yanmalı araçların kademeli olarak sonlandırılma hedeflerine hazırlıklı olacağına inansa da yöneticilerin sektörü bekleyen zorluklar konusunda uzlaştığını gösteriyor. Yalnızca yüzde 40’ı şirketlerinin şu anda içten yanmalı motorlu otomobilden elektrikliye geçişe hazır olduğunu düşünüyor. Economist Impact tarafından yapılan ve BP tarafından desteklenen dEVir İndeksi’nde de belirttiği gibi; ülkeler iyi ilerlemeler kaydediyor ama pazarlar farklı hızlarda hareket ediyor. İndekste yer alan 9 pazardan hazır olmaya en yakın ülke Norveç olurken onu Çin ve ardından Almanya takip ediyor.

 

Ar-Ge Harcamaları 10 yılda 3 Kat Arttı

 

Araştırmaya katılan üst düzey yöneticilerin yaklaşık üçte ikisi, bu dönüşümün kuruluşları için bir numaralı stratejik önceliği oluşturduğunu söylüyor. Bu, kendini Ar-Ge harcamalarındaki değişimde gösteriyor. Araştırmaya katılan otomotiv sektörü yöneticileri, 2015’te Ar-Ge harcamalarının ortalama yüzde 11’inin tam elektrikli araçlara ayrıldığını, bugün bu rakamın neredeyse ikiye katlanarak yüzde 21’e çıktığını ve 2025’te yüzde 31’e çıkarak 10 yılda neredeyse üç katlık artışa ulaşacağını tahmin ettiklerini söylüyor. Otomotiv sektörü yöneticileri, hibrit araçların hesaba katılması halinde 2025’e kadar Ar-Ge harcamalarının yüzde 70’inden fazlasının EV’lere ve hibritlere odaklanacağını öngörüyor. Bu dönemde içten yanmalı araçlara yönelik Ar-Ge harcamalarının ise yüzde 15’e düşmesi bekleniyor.

 

Elektrikliye Geçişi Hızlandıran Faktörler

 

Sektör yöneticilerinin yüzde 63’üne göre, içten yanmalı araçlar için devletlerin koyduğu kademeli olarak kullanımdan kaldırma hedefleri, endüstrideki geçişe ve Ar-Ge çalışmalarına yapılan harcamalara hız kazandıran bir numaralı faktör. Yöneticilere göre elektrikliye geçişi hızlandıran ikinci faktör net sıfır hedefleri (yüzde 57), üçüncü sırada tüketicilerin sürdürülebilirlik endişeleri (yüzde 35) var. Otomotiv yöneticilerine göre elektrikli araçlara geçişi yavaşlatan en büyük engel yüzde 56 ile yüksek maliyetli bataryalar olarak öne çıkıyor. Şarj noktalarına erişim (yüzde 43), teknik eleman yetersizliği (yüzde 40) ile diğer bariyerler.

 

Tüketiciler de Zihniyetlerini Değiştiriyor

 

2021’de yeni otomobil satışlarında elektrikli otomobillerin (tamamen bataryalı elektrikli
araçlar ve şarj edilebilir hibritler) payı yüzde 9,6 oldu. Ancak tüm tüketicilerin yüzde 53’ü gelecek sefere elektrikli araç almayı
düşünebileceklerini söylüyor. Bu oran, Kuzey Avrupalı tüketicilerde yüzde 69’a ve Çinli tüketicilerde yüzde 80’e yükseliyor. Halihazırda EV’ye geçmiş tüketicilerin yüzde 99’u gelecek sefere de elektrikli araç almayı düşünebileceklerini söylüyor. Bu, elektrikli araç satın alan veya kiralayan sürücülerin, elektriklide kalma eğilimini gösteriyor. Önümüzdeki 10 yıl ve sonrası, mobilite için çığır açıcı bir dönem olacak.

 

2050’de 2 milyardan Fazla Elektrikli Araç Bulunacak

 

2022 BP Energy Outlook’taki Hızlandırılmış ve Net Sıfır senaryolarına göre;  EV’lerin (tamamen bataryalı elektrikli araçlar ve şarj edilebilir hibritler) yeni araç satışlarındaki payı 2035’te yüzde 50–70 aralığına, 2050’de yüzde 90 civarına çıkabilir. Bu iki senaryoda, 2019’daki 7 milyon araca kıyasla 2050’ye kadar küresel araç parkında yaklaşık 2 milyar veya daha fazla elektrikli araç bulunacak.

 

Türkiye’de her iki kişiden biri elektrikli istiyor

 

Dünyadaki otomobil sahibi tüketicilerin yarısından fazlası gelecek sefer elektrikli araç almak istiyor. Çin yüzde 80 ile en çok elektrikli araç almak isteyenlerin bulunduğu ülke. Türkiye’deki tüketiciler de küresel eğilimle aynı yönde niyet belirtiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 49’u bir sonraki araçlarının elektrikli olmasını istiyor. Türkiye, bu oranla Fransa, Avustralya – Yeni Zelanda, ABD, Hindistan ve Almanya’nın önüne geçiyor. Türkiye’deki tüketicinin bu yönde davranmasının ardındaki en büyük neden yüzde 88 ile kentsel alanlarda hava kirliliğini azaltmak olarak öne çıkıyor. Diğer nedenler ‘yeni elektrikli araç modellerinin piyasaya sürülmesi’ (yüzde 85), ‘elektrikli araçların benzinli ya da dizel araçlara kıyasla daha iyi entegre edilmiş bir teknolojiye sahip olduğuna inanılması’ (yüzde 84) ve ‘benzinli veya dizel motorlu araçlara göre daha düşük karbon emisyonları yayması’ (yüzde 82) olarak sıralanıyor.

 

Maliyet endişesi ortadan kalkıyor

 

Elektrikli araçlarla ilgili tüketicilerin fiyat endişelerinde gerileme var. Dünyada elektrikli araç kullananların yüzde 78’i kullanım ömrü göz önüne alındığında bir elektrikli araca sahip olmanın toplam maliyetinin benzinli veya dizel araca göre daha düşük olduğuna inanıyor. Araştırmaya katılan Türk tüketicilerin yüzde 61’i de bir elektrikli aracın toplam maliyetinin (vergi, yakıt ve bakım masrafları dikkate alındığında) eşdeğer bir içten yanmalı araçtan daha düşük olduğu görüşünde. Türkiye’deki tüketiciler için elektrikli araçlar konusunda endişe yaratan ilk başlık şarj altyapısı.  Elektrikli araç kullanmayan sürücülerin yüzde 70’i, şarj altyapısının yeterince yaygın olmadığına inanıyor. Model seçeneklerinin azlığı (yüzde 65) ve devlet teşviklerinin yetersizliği (yüzde 64) diğer başlıklar olarak öne çıkıyor.

 

Castrol 60 milyon Dolarlık Yatırım Yapacak

 

Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Direktörü Ayhan Köksal, dünyada başlayan teknolojik devrimle ulaşımın elektriklendiğine dikkat çekerek, otomotiv sektörünün büyük bir dönüşüm yaşadığını söyledi. Araştırmaya katılan pek çok ülkenin 2040 itibarı ile benzinli ve dizel motorlu araç satışını sonlandırmayı hedeflediğini belirten Köksal, şöyle konuştu: “Otomotiv endüstrisi için heyecan verici bir dönemdeyiz. Castrol olarak biz de bir madeni yağ markasının ötesine geçerek bir bakım markasına dönüşüyor, aynı zamanda çözüm ortağı olduğumuz müşterilerimiz ve iş ortaklarımız ile büyümek amacıyla yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni nesil teknolojileri uygulama ve elektrikli araçlara geçişi hızlandırma yolunda endüstri ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Elektrikli ve hibrit araçların da içten yanmalı motorlara sahip araçlar gibi yüksek teknoloji sıvılara ve greslere ihtiyacı var. Elektrikli araç pazarının hızla büyüdüğü Çin, Almanya, İngiltere ve Amerika’da geliştirdiğimiz e-sıvılarımızla devrime yön veriyoruz. Castrol ON markasıyla üretilen e-sıvılarımız dünyada üretilen her üç elektrikli aracın ikisinin ilk dolumunda kullanılıyor. Castrol olarak hızla gelişen elektrikli araç teknolojisini yakından izleyerek yeni teknolojiler ve ürünlere yönelik Ar-Ge yatırımlarımızı da artırıyoruz. İngiltere’deki Pangbourne araştırma merkezimizde kurulacak elektrikli araç pil test merkezine ve analitik laboratuvarına yaklaşık 60 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız.”

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye Voleybol Milli Takımlar Ana Sponsoru Mercedes-Benz Oldu