16 Ocak 2018 08:48:23 | Son Güncelleme: 16 Ocak 2018 08:48:23

Dünyanın İlk Panoramik Sunroof Hava Yastığı Sistemi

Kaza sırasında yolcuların araç üstü tavandan çıkmasını önlemek için Dünyanın İlk Panoramik Sunroof Hava Yastığı Sistemi Hyundai Mobis tarafından geliştirildi.

 

 

Dünyanın İlk Panoramik Sunroof Hava Yastığı Sistemi

 

Panorama sunroof, aracın arkasındaki yolcuların açık manzaranın keyfini çıkarmasını sağlayan bir özelliktir. Bu keyifli durum devrilmeli bir kazada kötü bir sonuca sebebiyet verebilir. Bundan yola çıkarak kaza sırasında yolcuların araç üstü tavandan çıkmasını önlemek için Dünyanın İlk Panoramik Sunroof Hava Yastığı Sistemi Hyundai Mobis tarafından geliştirildi. Mevcut sunroofun açıklığını genişleten özel temperli camdan üretilen panoramik sunroof hava yastığı, sunroofun içine yerleştiriliyor ve aracın arkasından ileri doğru konuşlandırılıyor. Çarpışma ya da devrilme anında yan perde hava yastıkları gibi açılan panoramik sunroof hava yastığı, devrilme nedeniyle aracın dönüş açısı değiştiğinde, durumu algılayan sensörler ile hemen şişerek açılıyor. Gazla şişen hava yastığı yolcuyu korumak için aracın tüm çatı yüzeyini yalnızca 0.08 saniyede kaplıyor.

 

 

Geliştirme işlemi sırasında, hava yastığı, mankenler kullanarak bir yol testine tabi tutuldu ve yolcunun otomobilden dışarı çıkmasını ve kafasında herhangi bir yaralanma olmasını önledi. Bu nedenle, yolcunun ölümüyle sonuçlanabilecek ciddi yaralanmalar hafif yaralanmalara düşürüldü.

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak