21 Temmuz 2017 14:10:40 | Son Güncelleme: 24 Ekim 2017 09:48:41

Dizel Otomobil Sahipleri Dikkat Dizel Otomobiller Yasaklanabilir

Avrupa’nın hava kirliliği olan şehirlerinde olduğu gibi Kyoto Protokolü’ne taraf Türkiye’de Dizel Otomobil Sahipleri Dikkat Dizel Otomobiller Yasaklanabilir

 

 

Dizel Otomobil Sahipleri Dikkat Dizel Otomobiller Yasaklanabilir

 

Kyoto Protokolü ve 2016 yılında Paris Anlaşması’yla birlikte, devletlerin sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik girişimleri sonuç vermeye başladı. LeasePlan’in “Düşük Emisyon Bölgeleri ve Filolar Üzerindeki Etkileri” başlıklı çalışmasına göre sera gazı emisyonunu azaltmak için oluşturulan Düşük Emisyon Bölgeleri’nin (DEB) sayısı hızla artıyor. Hali hazırda başta Avrupa olmak üzere ağır hava kirliliği yaşayan Atina, Pekin ve Meksiko gibi şehirlerde, araç plakasının son hanesine göre uygulanan kalıcı kısıtlamalar mevcut. Batı Avrupa’da Paris’te de benzer bir örnekle Aralık 2016’da araçlar için kısıtlamalar uygulanmaya başlandı. Bazı, şehir merkezlerinde tüm dizel araçları uzun vadede yasaklamayı düşünmesiyle birlikte, daha etkili önlemlerin de alınacağı belirtiliyor.

 

Şehir merkezleri araçlara kapatılacak

 

Bu bağlamda, Oslo, halihazırda bir dizel yasağı (Euro 6 öncesi dizel araçlar için) ve yüksek kirlilik zamanlarında tek-çift numaralı plaka planı uygulamakta olup, 2020 itibarıyla şehir merkezinin tüm araçlara yasaklanmasını düşünüyor. Belçika’daki Brüksel ve Antwerp şehirleri, 2025 sonrasında, Euro 6 öncesi dizel araçları yasaklayacak (benzinli araçlar için de Euro 3 zorunlu olacak). Milano, kirliliğin yüksek olduğu günlerde, yalnızca elektrikli araçların şehir merkezine girmesine izin verirken, Mercedes-Benz ve Porsche’nin evi olan Stuttgart ise, en yeni Euro 6 emisyonu standardına uymayan dizel araçları yasaklamaya başladı. Fakat Stuttgart, dizel araçların kullanımını kısıtlayan tek şehir değil. 1 Haziran 2016 tarihinden bu yana, Paris’te, 19 yaşından büyük araçların, iş günlerinde kullanımına yönelik bir yasak uygulanıyor. 2000 yılından öncesi üretilen tüm iki tekerlekli motorlu araçların kullanımının yasak olması sebebiyle, motosikletler daha da sıkı kısıtlamalarla karşı karşıya. Ekim 2017’den itibaren de Londra şehir merkezine giriş yapan daha eski dizel araçların sürücüleri 13.60 Euro trafik yoğunluk ücretine ilaveten, 11.80 Euro da “toksisite (hava kirliliği) ücreti” ödemek zorunda kalacak. Buna ek olarak, Londra eski Belediye Başkanı Boris Johnson, şehrin 2020’ye kadar bir Ultra Düşük Emisyon Bölgesi (UDEB) olması çağrısında bulundu.

 

Dizel araçların payı düşüşte, elektrikli araçların sayısı 10 kat artacak

 

Artış, elektrikli araçlara olan talebi artırırken dizel araç fiyatlarının ise düşmesini sağlıyor. Öte yandan şehir merkezlerinde tüm dizel araçların uzun vadede yasaklanması düşüncesiyle birlikte, daha etkili önlemlerin de alınacağı belirtiliyor. Dizel araçlar, daha düşük maliyetleri sebebiyle Avrupa’da hala tercih edilen seçenek olmalarına karşın, payları her geçen yıl düşüyor. Batı Avrupa’da kayıtlı olan yeni dizel binek araçları, 2011’de yüzde 55.7 ile zirveyi görürken, 2014’te aşamalı olarak yüzde 53.1’e düştü. Emisyon skandalının ardından, pazar payı, Avrupa Otomobil İmalatçıları Birliği verilerine göre, 2015’te hızlıca yüzde 51.6’ya, 2016’da da yüzde 49.5’e geriledi. Dizel, 2005’ten bu yana ilk kez Avrupa pazarının yarısından az bir kısmına hükmetti. Fakat özellikle filolar için bölgedeki hakim yakıt tipi olarak kalmaya devam etmekte olup, benzin de 2016’daki yeni kayıtların yüzde 45.8’ine ulaştı. Hakim pozisyonunu kaybetmeye başlayan dizelin payının 2020’ye kadar yüzde 30 oranında düşmesi bekleniyor. Öte yandan elektrikli araçların benimsenmesi ile 2020 yılında şu anki elektrikli araç sayısının on katına çıkarak, 20 milyona ulaşması bekleniyor.

Otomobil Satın Alacakların Aklındaki Tek Soru Benzinli mi Dizel mi? Haberini Okumak İçin Görsele Tıklayın.

 

Otomobil Satın Alacakların Aklındaki Tek Soru Benzinli mi Dizel mi?

 

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak