Citroen Elektrikli Mobilite modeli Ami Türkiye’de

 

Fransızca’da ‘arkadaş’ anlamına gelen sözcükten esinlenerek üretilen Citroen Elektrikli Mobilite modeli Ami Türkiye’de satışa sunulacak.

 

Citroen Ami 1

 

Citroen Elektrikli Mobilite modeli Ami Türkiye’de

 

İlk kez Mart 2019’da Cenevre Otomobil Fuarında Ami One Concept olarak tanıtılan ve 2020 yılında tamamen elektrikli olarak seri üretime geçen Citroen Ami 2020 ilk çeyreğinde Türkiye’de perakende müşterilere satılmaya başlayacak. 2021 yılında önce kurumsal firmalara satışı başlayan, bu dönemde 150 adetlik bir satışı gerçekleşen Citroen Ami, bir otomobil değil. Tek bir şarj ile 75 kilometreye kadar elektrikli sürüş menziline ulaşabilen Citroen Ami, 5,5 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryaya sahip ve 220 Volt standart prizde üç saat tam şarj oluyor. 2,41 metre uzunluk, 1,39 metre genişlik ve 1,52 metre yükseklik boyutlarına sahip olan Citroen Ami, şehir içi kullanımda scooter, bisiklet veya toplu taşıma gibi ulaşım araçlarına makul maliyetli bir çözüm olmayı hedefliyor.

 

“Müşteriler online satın alacak, aracı evine teslim edilecek”

 

Citroen Ami’nin 2022 yılının ilkbahar aylarından itibaren Türkiye’de perakende satışına başlayacaklarını söyleyen Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Kentsel ve kent çevresine yönelik tamamen elektrikli ulaşım aracı Ami sadece ulaşımı değil, hayatı her anlamda kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda müşterilerin çevrimiçi yolculuğunun bir parçasını oluşturuyor. Sadece sürüş özellikleriyle değil, hayatı her anlamda daha akıcı ve daha pratik kılmayı hedefleyen Ami – 100% ëlectric, dijital dünya üzerinden; araç paylaşımı, farklı sürelerde kiralama veya satın alma olsun çeşitli formüllerle kullanıcıların ulaşıma erişimlerini kolaylaştırıyor. O yüzden iş yapış tarzımızı da biraz değiştirdik, iş yapış tarzımızda güncelleme yapmak istedik. Ami’yi müşterimize online bir yolculuk ile sunmaya hazırlanıyoruz. Online bir satın alma yolculuğu hazırlıyoruz. Web sitemiz üzerinden bayilerimizin de entegre olduğu sistemle bir tıkla Ami’nin satın alma yolculuğunu tamamlayacağız. Üstelik bu online satın alma yolculuğunda Citroen AMI satın alacak her müşterimize de aracını evine kadar gönderme veya istediği adreste teslim etme gibi ayrıcalıklı bir hizmet sunacağız” şeklinde konuştu.

 

16 yaştan itibaren herkes için mobilite

 

Eğlenceli etkinlikler için gençler, kısa geziler için genç yetişkinler veya her yaştan hareketli bir hayatı olanlar tarafından kullanılabileceğini vurgulayan Selen Alkım, “Citroën Ami’nin en önemli özelliklerinden bir tanesi 16 yaşından itibaren B1 ehliyetine sahip herkes için uygun bir çözüm olarak öne çıkması. Ami, evden işe günlük gidiş gelişler için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor. Vites kolu veya debriyaj olmadığından Ami kolay ve pratik bir kullanım sunuyor” dedi.

 

“İlk etapta kurumsal müşterilere, 2022 ilk çeyrekte son tüketiciye”

 

Yepyeni modelin Türkiye satış stratejisi hakkında da bilgiler paylaşan Selen Alkım, “Türkiye’de satışını gerçekleştirdiğimiz yüzde 100 elektrikli ilk mobilite ikonumuz olan Ami’nin, 2021 yılında önce kurumsal firmalara satışı başladı. Bu dönemde 150 adetlik bir satışı şimdiden gerçekleştirdik. İlk etapta özellikle yenilikçi araç paylaşım sistemleriyle de ortaklık görüşmelerimiz oldu. Son tüketiciye yani bireysel müşterilerimize direkt perakende olarak satışımız ise 2022 yılının ilkbahar aylarında başlayacak” bilgisini verdi.

 

“Satış hedefini iki katından fazla artırdık ve 3 bin adete çıkardık ”

 

citroen ami 2

 

2021 yılının son aylarıyla birlikte kurumsal müşteriler için satışa sunulan elektrikli mobilite çözümü Ami’ye olan talebin beklentilerin de çok üzerinde olduğunu vurgulayan Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “2022 için sadece bireysel müşterilere perakende satış hedefi olarak 1000 adet belirlemiştik. Ancak talep ve aldığımız sinyaller bize gösteriyor ki, perakende satışlar da bu rakamın çok daha üzerine çıkacağız. Şu an için gelecek sene için bireysel satışlarda perakende hedefimizi 3.000 adet olarak güncelledik” açıklamasında bulundu.

 

“Cargo versiyonunu da getirebiliriz”

Özellikle kurumsal müşterilerin ve ticaret yapan işletmelerin radarında modelin “Cargo’ versiyonunun de olduğunu belirten Selen Alkım, “Ami’nin Cargo versiyonu da oldukça dikkat çekiyor. Fransa’da lansmanı da henüz yeni gerçekleştirildi. Biz de talep olursa Türkiye’ye getirebiliriz” dedi.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM