13 Mart 2018 16:27:25 | Son Güncelleme: 13 Mart 2018 17:54:10

Cenevre Otomobil Fuarı’nda En Çok İlgi Çeken Otomobiller

Bu yıl 88’inci kez düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok dünya lansmanına, yeni teknolojilere ve etkinliğe ev sahipliği yaptı. Peki Cenevre Otomobil Fuarı’nda En Çok İlgi Çeken Otomobiller hangileri oldu?

 

Mercedes-Benz A-Serisi

 

Yeni Mercedes-Benz A-Serisi,  4’üncü nesli ile selefine göre neredeyse tamamen yenilenerek karşımıza çıktı. Selefine göre aks mesafesi 30 mm genişliği ise 14 mm artan A-Serisi, dış tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da çok önemli değişim ve yenilikler sunuyor. Opsiyonel olarak sunulan Aktif Süspansiyon Sistemi sayesinde Mercedes-Benz yetkilileri yeni A Serisi’nin çok daha konforlu olduğunu iddia ediyor.

Volvo V60

 

Volvo V90’ın altında konumlanan yeni Volvo V60, ağabeyi ile birçok tasarım detayını ve teknolojisini paylaşıyor. Audi A4 Avant, Bmw 3 Sportwagon ve Mercedes-Benz C-Estate gibi modellere çok ciddi anlamda rakip olan V60, standart olarak gelen bir dizi güvenlik özelliğine sahip. Otomatik frenleme teknolojisi kullanan City Safety, olası çarpışmalardan kaçınmak için algılama sistemleri kullanıyor ve sürücüye fren desteği sağlıyor. Sistem ayrıca yayaları, bisikletlileri ve büyük hayvanları algılayan pazardaki tek sistem olarak tanınıyor. Volvo XC60 ve Volvo 90 Serisinde yer alan diğer dört otomobille birlikte Volvo Cars‘ın Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) üzerinde üretilen Volvo V60, lüks iç tasarım, artırılmış iç hacim, ileri bağlantı özellikleri ve Volvo Cars’ın en son sürücü destekleme ve güvenlik teknolojilerine sahip.

Porsche Mission E Cross Turismo

 

Porsche, Cenevre Otomobil Fuarı‘nda Mission E Cross Turismo konseptini tanıttı. 4,95 metre uzunluğundaki konsept, dört tekerlekten çekiş sistemini besleyen 800 voltluk ve hızlı şarj şebekesine bağlanabilen bir motor altyapısına sahip. Toplamda 600 HP’nin  üzerinde sistem gücü üreten iki sürekli mıknatıslı senkron motoru sayesinde Mission E Cross Turismo sıfırdan 100 km/h hıza 3,5 saniyenin altında, 200 km/h hıza ise 12 saniye altında çıkıyor. Otomobilin etkileyici çeviklik ve dengesinde dört tekerlekten yönlendirme sistemi büyük rol oynuyor. Otomobilin zeminden yüksekliğini 50 milimetre kadar artıran adaptif havalı süspansiyonun haricinde otomobilde yer alan bir diğer özellik ise, sağladığı aktif dengeleme sayesinde otomobilin virajlarda yana yatmasını önleyen ve engebeli yüzeylerde sarsıntıyı azaltan Porsche Dinamik Şasi Kontrolü Etkin rol oynuyor.

Jaguar i-Pace

 

Jaguar‘ın ilk elektrikli modeli olan i-Pace, Tesla Model X‘e doğrudan rakip. Anında tepki gösteren tork ve 4 Çeker sistemi Jaguar i-Pace‘e bir spor otomobilin hızlanma özelliğini kazandırarak. 4.8 saniyede 100 km/s hıza erişmesini sağlıyor. Jaguar i-Pace tek bir tam şarj ile 480 km menzile ulaşıyor. Jaguar I-Pace, iki sabit mıknatıslı senkron elektrikli motor ile hareket ediyor. Formula-E yarış otomobili Jaguar i-Type’ta bulunan teknolojiye benzer özellikteki bu motorlar, 400 HP güç ve 696 Nm tork üretiyor.

 

 

Bmw M8 GranCoupe Concept

BMW, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı‘nda ilginç sayılabilecek bir ürün yelpazesine sahipti. X4 ve i4’ün duyurusu ile birlikte, BMW 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda M8 Gran Coupe’yi sergiledi. BMW, konspet otomobil ile ilgili olası motor seçenekleri veya performans detayları hakkında herhangi bir bilgi vermedi. BMW 8 Serisi Gran Coupe ve M8 Gran Coupe‘nin üretim modellerini 2019’da açıklamayı planlıyor Bu da otomobillerin yakın bir tarih olan 2020’de yollara çıkacağı anlamına gelebilir.
Yazı: Nurhan Çatal
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak