“Cam Filmi Aslında Çok Faydalı”

“Cam filmi denince akla siyah cam filmleri geliyor. Bunun kullanılmasına biz de karşıyız” diyen Serkan Bakırtaş “Cam Filmi Aslında Çok Faydalı” dedi.  

 

Cam Filmi Aslında Çok Faydalı

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 2016’da yürürlüğe giren yönetmelikteki kontrol mekanizması ve teknik şartlar sağlanamadığı gerekçesiyle yeni yönetmelikle cam filmi kullanımı yasaklandı. Hemen akabinde de trafik polisleri ekibi cam filmi kullanımına yönelik denetimlere başladı. Yasak ve denetimlerle birlikte de cam filmi kullanıcıları da araçlarından sökmeye başladı.

 

“Cam Filmi Aslında Çok Faydalı”

 

Cam Filmi yasağına yönelik ilk yorumlardan biri de Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri  Federasyonu (TOBFED) Başkanı Serdar Bakırtaş’tan geldi. “Cam filmi denilince akla siyah, aracın içini göstermeyen cam filmleri geliyor. Bunun kullanılmasına biz de karşıyız” diyen TOBFED Başkanı Bakırtaş, “Cam filmlerinin UV koruması yüzde 99 oranında. Yani sağlık açısından da güvenlik açısından da Cam Filmi Aslında Çok Faydalı. Bunlara da yasak getirilmesini anlayabilmiş değiliz. TOBFED olarak bu hatadan bir an önce dönülmesi için yasal girişimlerimizi başlatacağız” diye konuştu.

 

 

 

İşte Madde Madde Cam Filminin Faydaları

 

  •  Oto cam filmi, çekirdek malzemesi polyester esaslı şeffaf bir malzeme üzerine Ultra-Violet (UV) koruma, güvenli yapışkan, çizilmezlik katı, renklendirme katı ve koruma folyosu eklenerek çok katlı (5-7) bir yapıya sahip izolasyon ve güvenlik materyalidir. Kullanılan bu katlar sayesinde, güneşin yakıcı etkisine sahip Infra-red (IR) ve UV ışınlarını önlerken, görünür ışığı (VLT) kullanılan renklendirme oranında geçiren bir koruma işlevi gerçekleştirir.
  • Yüzde 60’a varan ısı engelleme kabiliyeti ile klimanın neden olduğu yakıt tüketiminin düşürür.
  • Klima sisteminde AC kullanımına bağlı yakıt tüketiminin düşmesiyle birlikte doğaya salınan karbon emisyonunun da azalmasını sağlar. Böylece çevre kirliliği ve hastalıkların azalmasına yardımcı olur.
  • UV ışınlarının araç içine girmesini engelleyerek kabin içinin renk değiştirmesini, eskimesini ve kısmen şeklinin bozulmasını engeller.
  • Cam filmleri yüzde 40 oranında ışık yansımalarını engeller. Yansıma nedeniyle göz kamaşmalarını engelleyerek kaza riskini azaltır.
  • Yüksek gölgeleme katsayısı ile güneş ışınlarının rahatsız edici etkilerine maruz aklmadan konforlu yolculuk yapılmasını sağlar.
  • Herhangi bir kaza anında camın parçalanarak dağılmasına engel olur. Böylece yaralanma veya ölüm tehlikesinin önüne geçilmesini sağlar.

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak