4 Ağustos 2017 10:32:28 | Son Güncelleme: 22 Mayıs 2018 08:18:23

Audi A8 Frankfurt Otomobil Fuarı Öncesi Tanıtıldı

Otonom sürüş fonksiyonlarıyla donatılacak ve 2018 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak olan Audi A8 Frankfurt Otomobil Fuarı Öncesi Tanıtıldı.

 

Audi A8 Frankfurt Otomobil Fuarı Öncesi Tanıtıldı

 

Audi, markanın Amiral Gemisi olarak tanımladığı A8 modelinin dördüncü nesli olan Yeni A8’in, Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde ön gösterimini yaptı. Dokunmatik kontrol konsepti ve yeni tasarım diline sahip olan A8, Audi AG’nin Barselona’da düzenlediği Audi Summit Etkinliği’nde tanıtıldı. A8’in 4’üncü nesli; yeni tasarım dili, yenilikçi dokunmatik ekranlı kontrol konsepti ve sistematik elektrikli sürüş özelliğiyle “Vorsprung durch Technik – Teknoloji ile bir adım önde” ilkesine uygun üretildi. A8, ayrıca ileri otonom sürüş için geliştirilen ilk tüketici sınıfı otomobil olma özelliğine sahip. Audi A8’de, Audi lazer aydınlatma kullanan HD Matrix LED farlar ve arkada OLED teknolojisinden yararlanan LED şerit aydınlatmalar görev alıyor.

 

 

En klas koltuk

Yeni A8’in en klas koltuğu, sağ arkada yer alıyor; A8 L versiyonunda yer alan opsiyonel dinlenme koltuğu dört farklı ayar seçeneğine ve bir ayak dayama yerine sahip. Dinlenme koltuğuna oturan yolcu, ön yolcu koltuğunun arkasına entegre edilen ve birçok ayara sahip olan ünite yardımıyla ayaklarını ısıtıp ayaklarına masaj yapabiliyor. Arka koltuktaki yolcular ayrıca ortam aydınlatması, yeni HD Matrix okuma ışıkları ve masaj koltukları gibi birçok fonksiyonu kontrol edebildikleri gibi, ayrı bir işletim ünitesi üzerinden telefon konuşmalarını da gerçekleştirebiliyor. Arka koltukta, ortadaki kol dayanağı üzerinde bulunan OLED ekranlı ve bir akıllı telefon ebatlarındaki uzaktan kumanda, bulunduğu yerden çıkarılarak da kullanılabiliyor.

 

 

 

Otonom sürüş özelliği

A8’in yapay zeka pilotu, gidiş ve geliş şeritlerinin bariyerle ayrıldığı otoyol ve ana yollarda, 60 km/s’den düşük hızlarda otomobilin kontrolünü ele alıyor. Sistem, orta konsol üzerindeki AI düğmesine basılarak devreye sokuluyor. Audi AI uzaktan park pilotu ve Audi AI uzaktan otopark pilotu, A8’in park yeri ve otoparklarda otomatik olarak manevra yapmasını sağlarken, sürücünün tek yapması gereken manevrayı izlemek. Bu sırada otomobilin içinde olmasına dahi gerek yok. Kalkış, hızlanma, dönüş ve frenler, sıkışık trafik pilotu tarafından yönetiliyor. Sistem, sürücünün sürekli otomobili kontrol etmesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Hız, belirlenen sınırlara ulaştığında bir uyarıyla sürücün otomobilin kontrolünü yeniden devralmasını sağlıyor.

 

Türkiye’ye 3.0 TDI motor seçeneği gelecek

Audi’nin Neckarsulm Üretim Merkezi’nde üretilen Yeni A8, büyük ölçüde yenilenen 3.0 TDI ve 3.0 TFSI V6 turbo motorlarla Almanya ve 2018 yılının ilk çeyreği itibariyle 3.0 TDI motor seçeneği ile Türkiye’de satışa sunulacak.

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak