DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,61%0,22

BİST100

10.676,65%-1,07

BİTCOİN

2219896฿%0.14153

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Araç Muayene İşlemleri Ne Zamana Kadar Ertelendi?

Araç Muayene İşlemleri Ne Zamana Kadar Ertelendi?

Araç Muayene İşlemleri Ne Zamana Kadar Ertelendi?
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

Corona virüsü salgını nedeniyle araç muayenesi yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Peki Araç Muayene İşlemleri Ne Zamana Kadar Ertelendi?

 

arac muayene erteleme e1586882853580

 

REKLAM

Araç Muayene İşlemleri Ne Zamana Kadar Ertelendi?

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın hazırladığı, “Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe eklenen geçici madde ile birlikte muayenesi 3 Nisan ile 30 Haziran tarihi arasında biten araç sahipleri, bu tarihler arasında muayeneye gidemedikletinde 15 Ağustos tarihine kadar muayene işlemlerini gerçekleştirebilecek. Bu süreler gerektiğinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından uzatılabilecek.

 
 

Araç Muayene İşlemleri Gecikirse Cezası Ne kadar?

 

Eğer izin verilen 15 Ağustos tarihine kadar muayene yaptırılmazsa muayene süresi geçen araçlardan, muayene geçerlilik tarihlerinden itibaren gecikme bedeli alınıyor. Gecikme bedeli muayene süresi geçirilen her 1 ay için muayene ücretinin yüzde 5’i şeklinde hesaplanıyor. Bu tutarlar Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılıyor. Son kontrol tarihinden 20 gün sonra araç muayene istasyonuna gidilmesi durumunda da 1 aylık gecikme cezası uygulanıyor. Araç muayene işlemini geciktirdiyseniz ve gecikme bedelini kendini öğrenmek istiyorsanız işlemlerinizi https://www.tuvturk.com.tr/gecikme-bedeli.aspx linkine tıklayıp, orada yer alan ilgili boşluğa ‘aracın cinsi’, ‘muayeneye gideceği tarih’ ve ‘son muayene geçerlilik tarihi’ bilgilerini doldurunuz. ‘Sorgula’ butonuna tıkladığınız zaman sorguladığınız aracın muayene ücretini, varsa gecikme cezasını ve toplam yapmanız gereken ödemeyi görebileceksiniz.

 

Araç Muayene Geçerlilik Tarihi Nasıl Öğrenilir? 

 

Araç muayene işlemi gerçekleştirecek olan araç sahipleri, araçlarını ne zaman muayeneye getirmeleri gerektiğini farklı şekilde takip edebiliyor. Sıfır km araç sahipleri, muayene geçerlilik tarihini tescil belgesinde yazan “ilk muayene geçerlilik süresi” tarihine bakarak takip edebilir. İkinci el araç sahipleri de araç muayene raporlarında yazan muayene geçerlilik tarihine bakarak araçlarının muayene işlemlerini yaptırabilir. Araç sahipleri ayrıca E-Devlet portalını kullanarak da araç muayene geçerlilik tarihini öğrenebilir.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Corona Virüsü Salgını Türkiye Ekonomisini 1 Yıl Daha Etkileyecek