DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ONS

2.332,50%1,26

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2171861฿%0.22029

a

Araba Neden Yağ Yakar?

Araba Neden Yağ Yakar?
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

Araç motorunda ciddi sorunlara neden olabilecek Araba Neden Yağ Yakar? konusu araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken konuların başında geliyor. 

 

ARABA NEDEN YAĞ YAKAR?

 

REKLAM

Araba neden yağ yakar? sorusunun cevabını anlamak için arabanın motorun içerisindeki yağ döngüsünü bilmek gerekiyor. Sürtünmeye karşı kayganlık sağlayan motor yağı, motor düzeneğinin içerisindeki pistonların alt kısmında bulunuyor. Pistonların üst kısmında ise patlamayı sağlayan hava ve yakıt yer alıyor. Alt tarafta bulunan yağ üst tarafa bulunan yakıt – hava karışımına dahil olduğunda ise araba yağ yakmaya başlıyor. Bir diğer deyişle motor yağı pistonun üs kısmına çıktığında motorun yağ yakması durumu ortaya çıkıyor.

REKLAM
REKLAM

 

Araba Neden Yağ Yakar? diye sorduğumuzda, motorun yağ yakması olayında segmanlar büyük rol oynuyor. Pistonların uç kısımlarında yer alan segmanlar zamanla gevşeyebiliyor ve motor yağı bu gevşeme sebebiyle pistonların üst kısmına çıkıyor. Segmanlardan subapların zarar görmesi de arabanın yağ yakmasına sebep olabiliyor. Motor düzeneğinin bir parçası olan emme subapları ve yanında yer alan diğer parçalarda bir sorun çıktığı zaman motor yağı yanma odasına sızabiliyor. Bu olay sonucunda da motor yağ yakabiliyor.

 

Otomobilin periyodik bakımlarında motor yağı kontrolü yapılması, eksik olan yağın tamamlanması, eski olan yağın da yenilenmesi çok önemlidir. Çünkü bu kontroller yapılmazsa pistonlar ve diğer hareketli motordaki parçalarının aşınmasına sebep olur. Aşınmadan sonra eklenen motor yağı ise herhangi bir işe yaramayacağı gibi aşınan parçaların arasından yağ motora sızar. Pistonlardan yağ sızması da Araba Neden Yağ Yakar? sorusunun önemli nedenlerinden biridir. Motorun uzun süre yüksek devirlerde çalıştırılması da segmanların performansını olumsuz etkileyeceğinden motora yağ sızmasına neden olabilir.

 

Yüksek yağ basıncı motorda yer alan fazla yağın taşmasına ve silindirlere düşerek yanmasına neden olabiliyor. Yüksek yağ basıncı da otomobilin beynindeki hatalı ayarlamalardan dolayı oluşuyor. Yağ değişimi gerçekleştirildiği sırada fazla yağ eklenmesi de aynı sorunu yaşatıyor.

 

Araç Neden Yağ Yakar? sorusunun cevabını özetlersek; hasar gören motor, hasar gören piston halkaları, hasar gören valf kapakları, hasar gören valf contaları, hasar gören segmanlar, hasar gören havalandırma valfi, motora uygun olmayan veya eskimiş yağ kullanılması, yüksek yağ basıncını sıralayabiliriz.

 

Arabanın Yağ Yaktığı Nasıl Anlaşılır?

 

Arabanın yağ yaktığını anlamak için araba sahiplerinin bazı gözlemlerde bulunması gerekiyor. Ancak bundan önce motor yağının motor sağlığı için önemine dikkat çekmek gerekiyor. Motor yağı arabanın motorunun düzgün bir şekilde çalışması için büyük önem taşıyor. Zira arabanın motorunun bünyesinde birtakım hareketli parçalar bulunuyor. Bu hareketli parçalara yapışan motor yağı, söz konusu parçaların üzerinde ince bir tabaka halinde bulunuyor. Bu sayede arabanın motorundaki aşınma ve sürtünme oldukça aşağı seviyelere düşüyor. Dolayısıyla arabanın motorunun yanması ya da başka arıza vermesinin önüne geçilebiliyor.

 

Arabanın motor yağı yaktığının ilk göstergesi arabadaki motor yağı seviyesinin azaldığını tespit etmektir. Arabanın yağ yaktığını anlamayı sağlayan ikinci en önemli belirti ise yanık kokusudur. Araç içine sürekli gelen yanık kokusu, araç yağının sızarak yüksek ısıyla karşılaştığında yanması sebebiyle oluşur. Bu durumda arabanın yağ yaktığı kolayca anlaşır.

 

Araba Neden Yağ Yakar? diye anlamaya çalıştığımızda arabanın yağ yaktığını anlamanın en kolay yöntemi de egzoz dumanını gözlemlemek olarak öne çıkıyor. Sebebi ise; egzozdan çıkan dumanın rengi aracın yapısında neler döndüğüne dair bir ipucu verebiliyor. Arabanın egzozundan mavi duman çıkması durumu, motorda yağ yakıldığının habercisi olabiliyor. Mavi duman dışında gri duman da motorun yağ yaktığına işaret edebiliyor. Araba sahiplerinin bu dumanı gördükten sonra uygun ortamı oluşturup yağ seviyesini kontrol etmesi gerekiyor. Eğer motor yağında anormal bir azalma varsa motorun yağ yakması ihtimali güçleniyor. Ayrıca motor üflemesi olarak bilinen durum da aracın yağ yaktığını ve pistonlarda aşınma durumu olup olmadığını haber verebiliyor. Motor üflemesi olayı ise motor sıcakken gözlemleniyor.

 

MOTORUN YAĞ YAKMASINA KARŞI ÖNLEMLER

 

Motorun yağ yakmasını önlemek için motor yağı seviyesini kontrol edip düzenli bakım yapılması oldukça önemli. Bakımları düzenli yapılmayan, motor yağı zamanında değiştirilmeyen ve yağı eksik olduğu halde kullanılan araçlarda motor parçaları zamanla aşınıyor. Bu aşınmadan sonra motor yağı eklense bile kalıcı hasarlar meydana geldiğinden yağ sızmasının önüne geçilemiyor. Bunun dışında aracı uzun süre yüksek devirlerde çalıştırmamak gerekiyor. Uzun süre yüksek devirde çalışan araçlarda segmanların performansı olumsuz etkileniyor ve yağ sızmasının önü açılıyor.

 

Genel olarak araç bakımları için ’10 bin kilometrede bir’ şeklinde aralık veriliyor. Bazı araçlar için bu durum ’15 bin kilometrede bir’ şeklinde ifade edilebiliyor. Ancak yoğun trafik olan şehirlerde kullanılan araçlar için bu urum değişebiliyor. Bu araçların bakımı için tavsiye edilen bakım aralığına ulaşmadan bakım işlemlerinin yapılması daha sağlıklı bir durum olarak belirtiliyor. Bakımların düzenli yapılmaması durumunda motorda kalıcı hasarlar oluşabileceğinden ileriki dönemde yapılan masraf bakım masrafının oldukça üzerine çıkabiliyor.

 

Motorun yağ yakmasına neden olan arızalı parçaların motorun sökülerek tespit edilmesi ve bozuk parçaların yenileri ile değiştirilmesi şart. Yağ yakma sorununu çözmek için dışarıdan müdahale mümkün olmadığı için  motor sökülmesi kaçınılmaz oluyor. Eğer yağ sızıntıları sebebi silindir kapak contası ise, bu parça değiştirilerek sorun kolayca çözülebilir.

 

Araba Neden Yağ Yakar?

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

REKLAM
REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ehliyet Yenileme Son Tarihi Yeniden Ertelendi