DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,61%0,22

BİST100

10.676,65%-1,07

BİTCOİN

2227717฿%0.71048

a

Araba Neden Siyah Duman Atar?

Araba Neden Siyah Duman Atar?
1

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Araba sahiplerinin karşılaşabileceği arızalardan ve en çok sordukları soruların başında Araba Neden Siyah Duman Atar? gelir.

REKLAM

Araba Neden Siyah Duman Atar?

Arabanın siyah duman atması genellikle yanma odasındaki yanma işleminde tam yanmanın gerçekleşmemesinden kaynaklanır. Bu durum, aracın motorunun çalışma şekli ve performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Araba motoru, içindeki yanma odasında yakıtın yanması ile güç üretir. Ancak bazı durumlarda yanma işlemi tam olarak gerçekleşmez ve yanmamış yakıt partikülleri egzoz sisteminden çıkarılarak siyah duman şeklinde ortaya çıkar. Bu durum, özellikle aracın yakıt sistemi veya enjeksiyon sistemi gibi bir parçasının arızalı olması durumunda sıkça görülür. Ayrıca hava filtresi, yakıt filtresi veya egzoz sistemleri gibi diğer parçaların düzgün çalışmaması da siyah duman atma sorununa neden olabilir.

Araba Neden Siyah Duman Atar? diye araştıranların karşısına birden fazla sebep çıkıyor. Bu soruna çözüm isteyen araba sahiplerinin ise birtakım gözlemlerde bulunması büyük önem taşıyor. Zira gözlem, sorunun cevabına dair çizilen çerçeveyi daraltıyor. Böylece çözüme daha kısa zaman ve zahmet ile ulaşılabiliyor. Arabanın siyah duman atması egzozdan çıkan duman rengi sonucu anlaşılıyor. Bu siyah dumanın sebebi mekanik olabileceği gibi sürücüden de kaynaklanabiliyor.

YAKIT YAKMA SORUNU SEBEBİYLE ATILAN SİYAH DUMAN

Otomobilde yakıt yakma sorunu sebebiyle egzozdan siyah duman çıktığı gözlemlenebiliyor. Bir diğer deyişle siyah duman atma sorununun sebebi aracın motor düzeneğindeki yakıt yanma odasından kaynaklanabiliyor. Egzozdan siyah duman atılması bazen arabanın iyi yakıt yakmadığını gösteriyor. Bu durum, iyi yanmayan sobayı andırıyor. Bununla birlikte yakıt odasından kaynaklanan sorun benzin motorlu araçlar ile dizel motorlu araçlara göre farklılık gösterebiliyor. Genel olarak arabanın yanma odasında zengin yakıt karşımı meydana geliyorsa egzozdan siyah duman çıkıyor.

REKLAM

Zengin yakıt karışımı durumunda silindirlere gereğinden fazla yakıt gönderilirken yeteri kadar hava gönderilmiyor. Mevsimsel olarak bakıldığında bu durumla yaz aylarında karşılaşma ihtimali daha yüksek oluyor. Zira kış aylarında silindirlere daha soğuk ve dava yoğun hava doluyor. Bunun sonucu olarak daha iyi yanma gerçekleşiyor. Yaz aylarında ise durum tersine dönüyor. Söz konusu sebepten ötürü soğuk havalarda ya da özellikle kış aylarında arabanın çekişi daha da yükseliyor.  Araba Neden Siyah Duman Atar? 

REKLAM

HAVA FİLTRESİNİN SİYAH DUMANA ETKİSİ

Hava filtresinde meydana gelen sorunlar da aracın siyah duman atmasına sebep olabiliyor. Hava filtresi tıkandığında ya da görevini gerektirdiği gibi yerine getirmediğinde yanma odasına yeterli hava ulaştırılamıyor. Bunun sonucu olarak da sağlıklı bir yakıt yanması olayı gerçekleşmiyor. Bu sebeple hava filtresinin değişimini doğru zamanda yapmak büyük önem taşıyor. Aşırı kirlenmiş hava filtrelerini zaman kaybetmeden değiştirmek gerekiyor. Hava filtresinden kaynaklı sorunların dışında başka sorunlar da araca egzozdan siyah duman attırabiliyor.

KULLANICI KAYNAKLI SORUNLAR

Araba Neden Siyah Duman Atar? sorusuna aradığımız cevaplar arasında kullanıcı kaynaklı sorunlar nedeniyle de arabanın egzozunda siyah duman görmemiz mümkün. Bu sorunların başında yakıt tercihi geliyor. Kalitesiz yakıtların kükürt oranı normalin üzerinde olabiliyor. Bu kükürt oranı yüksek yakıt araca konulunca zamanla motorda kurumlaşma olayı meydana gelebiliyor. Bu sebeple araç sahiplerinin güvendikleri akaryakıt markası ve güvendikleri istasyondan yakıt almaları büyük önem taşıyor.

Öte yandan bakım zamanı geçen ya da bakımları düzenli yapılmayan Araba Neden Siyah Duman Atar? olayının gözlemlenmesi büyük ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. En basit anlatımla bakımı yapılmayan araçta hava filtresi tıkalı olabiliyor. Bu da arabada siyah duman çıkmasına yol açan sebeplerden biri olarak öne çıkıyor. Son olarak ilk çalıştırma esnasında gaz pedalına fazla yüklenen sürücü, yanma odasına gereğinden fazla yakıt gitmesine sebep oluyor. Çünkü motora çok fazla yüklenildiği zaman kullanılan yakıta hava da karışıyor ve bu durum yüzünden araba siyah duman atıyor. Yakıtın türü değiştirilse bile motora yüklenildiğinde araç yine siyah duman atacaktır. Çünkü bu durum yakıt türüyle değil yakıt hacmiyle alakalıdır. Araba Neden Siyah Duman Atar?

ARABANIN SİYAH DUMAN ATMASININ DİĞER SEBEPLERİ

Araba Neden Siyah Duman Atar? diye baktığımızda diğer sebeplerinden biri EGR düzeneği olarak öne çıkıyor. EGR düzeneği kurumlandığında araçtan siyah duman çıkabiliyor. Sebebi ise EGR düzeneği, araçtan atılan zararlı gazların oranını azaltma için görev yapıyor. Bu görevi yerine getirmek içinse söz konusu zararlı gazları egzozdan tekrar yanma odasına gönderiyor. Bundan başka enjektörlerin arıza yapması ya da tıkalı olması da siyah dumana sebep verebiliyor. Ayrıca arabadaki hava düzeneği de bu problemi ortaya çıkarabiliyor. Hava düzeneğinin bir parçası olan hortumun kaçırma yapması ya da patlak olması da siyah duman sebeplerinden biri oluyor. Ayrıca hava akış metresinde meydana gelen herhangi arıza sonucu da aracın egzozundan siyah duman çıkabiliyor.

Özetleyecek olursak Araba Neden Siyah Duman Atar? sorununun en yaygın sebepleri şunlardır:

  1. Yakıt sistemi sorunları: Yakıt filtresi, yakıt pompası veya enjektörler gibi yakıt sistemi parçalarının arızalı olması, yakıtın yeterince yanmasını engelleyebilir ve siyah duman atma sorununa neden olabilir.

  2. Hava sistemi sorunları: Hava filtresi veya hava akış sensörü gibi hava sistemine ait parçaların arızalı olması, yanma odasına yeterli hava akışını sağlayamayabilir ve tam yanmanın gerçekleşmesini engelleyebilir.

  3. Motorun yaşı: Eski motorlar, modern teknolojiye sahip araçlar gibi daha az verimli olabilir. Bu nedenle, eski bir araçta siyah duman atma sorunu daha sık görülebilir.

  4. Eksik veya yanlış yağlama: Eksik veya yanlış yağlama, motorun aşırı ısınmasına ve yağın yanmasına neden olabilir. Yanan yağ partikülleri siyah duman şeklinde ortaya çıkabilir.

  5. Egzoz sistemi sorunları: Egzoz sistemi, araçtan çıkan gazların atıldığı yerdir. Egzoz sistemine ait parçaların arızalı olması veya tıkalı olması, gazların atılmasını engelleyebilir ve siyah duman atma sorununa neden olabilir.

  6. Aşırı yüklenme: Araç aşırı yüklendiğinde veya römork çekildiğinde, motor daha fazla güç üretmek zorunda kalır ve bu da yanma odasında tam yanmanın gerçekleşmemesine neden olabilir.

  7. Motorun aşırı ısınması: Motorun aşırı ısınması, yanma odasında tam yanmanın gerçekleşmesini engelleyebilir. Bu nedenle, araç sıcak havalarda veya uzun süreli kullanımlarda siyah duman atabilir.

Araba Neden Siyah Duman Atar?

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Otomobili Daha İyi Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler