DOLAR

32,8286$% -0.08

EURO

35,7008% -0.04

STERLİN

42,4677£% 0.01

GRAM ALTIN

2.543,13%-0,06

ONS

2.408,91%-0,01

BİST100

11.089,53%-0,74

BİTCOİN

2165347฿%-2.85632

a

Antifriz Nedir Ne İşe Yarar?

Antifriz Nedir Ne İşe Yarar?
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

Kış aylarında öne çıksa da başka önemli görevleri de olan otomobilin vazgeçilmez katkılarından Antifriz Nedir Ne İşe Yarar?

 

Antifriz Nedir Ne İşe Yarar?

 

Antifriz nedir ne işe yarar? sorusu otomobil sahipleri için önemli bir soru. Zira bu sıvıların kullanımı daha çok kış aylarında üst sıralara yükseliyor. Genel olarak antifriz motorda donmayı önleyen bir sıvı olarak biliniyor. Bu doğru bir bilgi olsa da yetersiz . Sebebi ise antifrizler donmayı önlediği gibi sıcaklığı da dengeliyor. Bu açıdan bakıldığında soğutma işlemine de yarıyor. Bir diğer deyişle antifriz ne işe yarar? diye baktığımızda araçta hem donma hem de kaynama tehlikesinin de önüne geçmek için görev yapıyor. Yani antifriz sadece kış aylarında kullanılması gereken bir sıvı değil.

 

Antifriz Nedir Ne İşe Yarar?

 

Antifriz nedir? sorusunun cevabını bulmak için bu maddenin yapısını incelemek gerekiyor. Antifriz bir alkol çeşidi olarak öne çıkıyor. Alkol renksiz bir madde olsa da antifrizler renkli bir görünüm sergiliyor. Renkli olmasının sebebi ise herhangi bir sızıntı durumunda sudan ayrılabilmesi kaygısından kaynaklanıyor. Ayrıca araç sahiplerinin hangi tip ürünün kullandığını bilmesi için önem taşıyor. Dolayısıyla antifrizler her ne kadar şeffaf maddeler olsa da üreticiler tarafından renklendirme işlemine maruz tutuluyor.

 

Antifriz ne işe yarar? sorusunun cevabı araç sahiplerini bu maddenin faydalarına yönlendiriyor. Kısaca bahsetmek gerekirse; antifriz aracın soğutma sistemine katkıda bulunuyor. Motorun hararet yapmasını önleyen antifriz, böylece motorun kullanım ömrünün uzaması için de önemli bir görev üstleniyor. Aynı zamanda antifriz aşındırıcı maddelerin oluşumunu engelliyor. Öte yandan antifrizler motor soğutma suyunun donma noktasını daha aşağı seviyelere çekiyor. Böylece soğuk havalarda motorda donma sonucu oluşabilecek zararın önüne geçilebiliyor.

 

Öte yandan bu madde araçta bulunan sirkülasyon pompasının verimliliğinin artmasına da yardımcı oluyor. Daha çok kış mevsiminde kullanılan antifrizlerin faydaları göz önüne alındığında bir soru daha ön plan çıkıyor. Yazın antifriz kullanılır mı şeklinde öne çıkan bu sorusunun cevabı ise yine maddenin faydalarının altında yatıyor. Motordaki kir, kireçlenme, pas ve oksitlenme gibi sorunlara karşı koruma sağladığı için yaz mevsiminde bir miktar antifriz kullanılması öneriliyor.

 

Antifriz Nasıl Eklenir?

 

Her ne kadar akaryakıt istasyonlarında ya da servislerde bu işlem yapılmasa da araca Antifriz Nasıl Eklenir? sorusunun cevabını bilmek fayda sağlayabiliyor. Öncelikle araç sahiplerinin motorun soğuk olduğundan emin olması gerekiyor. Ardından kaputun açılması ve ızgaraya benzeyen radyatörün bulunması geliyor. Daha sonra radyatör ve yedek su kapağı açılıyor. Radyatörün altında bulunan tahliye kapağı açılıyor ve tüm su boşaltılıyor. Bu işlemden sonra radyatörün kapağı sıkıca kapatılıyor. Antifriz yavaşça radyatörün içine dökülüyor. Üzerine de saf su ekleniyor. Radyatör tamamen dolunca araç çalıştırılıyor. Motorun çalışmasıyla bir miktar su kayboluyor. Su normal seviyesine ininceye dek ekleme yapılıyor. Son olarak radyatör kapağı kapatılıyor.

 

Öte yandan antifrizin etkili bir şekilde görev yapması ve motora zarar vermemesi için bir dizi karışım işlemine maruz tutulması gerekiyor. Bu sebeple antifriz koyma işlemini iyi bilmiyorsanız bir uzmandan destek almanız ya da işi bir uzmana bırakmanız daha doğru bir seçenek olarak öne çıkıyor.

 

Antifriz Fiyatları

 

Antifriz fiyatları genel olarak pek çok araç sahibi için kolayca satın alınabilir seviyede yer alıyor. Bir diğer deyişle maliyeti düşük olan ürünler olarak öne çıkıyor. Bunun dışında antifrizler farklı renklerde satılıyor. Bu renk farkının altında bazı sebepler yatıyor. Kırmızı antifrizler daha çok kış mevsiminin daha sert geçtiği bölgelerde kullanılıyor. Sebebi ise daha düşük donma noktasına sahip olmalarından kaynaklanıyor. Dizel araçlar ve LPG’li araçlar için tavsiye ediliyor.

 

Kırmızı antifrizin yeşil ve mavi antifrizlere göre daha uzun ömürlü olduğu belirtiliyor. Ancak bir antifrizin uzun ömürlü ve etkili olması avantajlı olduğu anlamına gelmiyor. Zira aracın durumu da hangi antifrizin kullanılması gerektiği noktasında büyük önem taşıyor. Yaşlı bir araca yüksek temizleme gücüne sahip bir antifriz koyulduğunda radyatörde delinme ve tıkanma gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla aracınızın modeline ve yaşına göre hangi antifrizin tavsiye edildiğini bilmeniz gerekiyor.

 

Antifriz Nedir Ne İşe Yarar?

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Otomotiv Pazarı Düşüyor ÖTV Geliri Artıyor