DOLAR

18,8266$% 0.03

EURO

20,4879% 0.13

STERLİN

23,1830£% -0.09

GRAM ALTIN

1.164,08%-0,17

ONS

1.924,80%-0,18

BİTCOİN

432815฿%0.48657

ETHEREUM

29622Ξ%0.17501

a
REKLAM

Akaryakıt Şirketleri Promosyonlarına Yeni Düzenleme

Akaryakıt Şirketleri Promosyonlarına Yeni Düzenleme
0

BEĞENDİM

REKLAM

EPDK’nın 26 Eylül’deki toplantısında aldığı kararın 1 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla Akaryakıt Şirketleri Promosyonlarına Yeni Düzenleme geldi.

 

Akaryakıt promosyon e1571318749271

 

Akaryakıt Şirketleri Promosyonlarına Yeni Düzenleme

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) 26 Eylül’de gerçekleştirdiği toplantısında, ‘Petrol ve LPG Piyasalarında Uygulanan Promosyonlar Hakkında Kurul Kararı’nı açıklamıştı. Alınan bu karar TBMM’de kabul edilerek 1 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yayımlanan gazetede 3 yeni kararın alındığı ortaya çıkmıştı. Bu kararlardan ilki, lisans sahipleri, akaryakıt ve/veya otogaz LPG satışına bağlı olarak herhangi bir adla ayni promosyon düzenleyemez. Belli bir miktar akaryakıt ve/veya otogaz LPG alımı şartı olmaksızın reklam amaçlı olarak dağıtılan ve araçlarda bulunmasına ihtiyaç duyulabilecek kağıt mendil, ıslak mendil, cam silme bezi, araç kokusu gibi ürünlerin tüketiciye hediye edilmesi serbest oldu. İkinci olarak akaryakıt ve/veya otogaz istasyonlarında verilen hizmetlerin, yakıt alımı olsun olmasın hizmet promosyonu kapsamında indirimli veya ücretsiz sunulması serbesttir. Yakıt alımına bağlı olmaksızın nakit olmayan piyangoların ve çekilişlerin ilgili diğer mevzuata uyması koşuluyla düzenlenmesi serbest oldu. Üçüncü olarak da lisans sahipleri üçüncü tarafların katılımı da dahil olmak üzere finansal promosyon düzenleyebilir. Ancak finansal promosyon kapsamında sadece ücretsiz veya indirimli akaryakıt ve/veya otogaz LPG sunabilir. Dağıtıcı lisansı sahipleri düzenleyecekleri finansal promosyonlara ilişkin herhangi bir maliyeti bayilerine yansıtamayacağı kararı alındı. Bu kararın yürürlüğe girdiği tarihten sonra, bu kararın konusu olan tüm sözleşmeler ve kampanyaların 30 Haziran 2020 tarihini geçmemek kaydıyla süresi sonuna kadar geçerliliğini koruyacağı açıklandı.

 

Kararın İçeriği Netlik Kazandı 

 

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararın ardından, Dağıtım şirketleri EPDK’ya, uygulamaya yönelik yazılı sorular yöneltti. Kararla ilgili açık olmayan yerlerin netleştirilmesini talep eden dağıtım şirketlerine EPDK olumlu yanıt verdi ve bir toplantı düzenlendi. Ankara’da 16 Ekim’de düzenlenen toplantıda, dağıtım şirketleri ve bayilerin sorularını cevaplandırıldı. Akaryakıt alımı sonrası satın aldığı akaryakıt firmasının promosyonundan faydalanmak isteyen nihai tüketiciyi yakından ilgilendiren konu ile ilgili EPDK’nın nihai cevapları şunlar oldu:

– Akaryakıtta, finansal promosyonlar ve sadakat kart uygulaması devam edecek. Bu konuda herhangi bir kısıt söz konusu değil.
– Benzin ya da motorin satışı karşılığında LPG gibi ürün odaklı promosyon yapılabilecek. LPG satışında diğer ürünler de promosyon olarak verilebilecek.
– Otomobillerde kullanıma özgü kağıt mendil, cam silme bezi gibi ürünlerin de promosyonu yapılabilecek.
– Dağıtım şirketleri, bu promosyonların mali yükünü bayilere yükleyemeyecek. Satılan her litre akaryakıttan bayi en az yüzde 55, dağıtım şirketi yüzde 45 pay alacak.

 

Akaryakıt Şirketleri Litrede Elde Ettiği Net Kar Belli Oldu haberini de okuyabilirsiniz…

 

Akaryakıt Firmalarının Litrede Elde Ettiği Net Kar Belli Oldu

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Volkswagen Türkiye Yatırımı İçin Son Dakika Gelişmesi