DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ONS

2.332,58%1,26

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2170002฿%0.26926

a

Akaryakıt Firmalarının Litrede Elde Ettiği Net Kar

Akaryakıt Firmalarının Litrede Elde Ettiği Net Kar
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM
REKLAM

Türkiye’de sattıkları akaryakıttan brüt olarak 67 kuruş seviyesinde kar elde eden Akaryakıt Firmalarının Litrede Elde Ettiği Net Kar belli oldu.

REKLAM

 

Akaryakıt Firmalarının Litrede Elde Ettiği Net Kar

 

Enerji sektörünün yerli ve yabancı dev firmalarını 28-30 Mart tarihleri arasında 14’ncü kez İstanbul’da buluşturmaya hazırlanan “Petroleum Istanbul” öncesinde sektör temsilcileri, düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Yılda 140 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşan akaryakıt sektörün en kapsamlı fuarı olma özelliğini taşıyan “Uluslararası Petrol, LPG, Madeni Yağ Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı – Petroleum İstanbul’da” yerli ve yabancı 300 firma yer alacak. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki fuar, Gas&Power Network 3. Elektrik, Doğalgaz ve Alternatif Enerji, Ekipmanları ve Teknoloji Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenecek.

REKLAM

“13 bin Akaryakıt İstasyonu Çok Fazla”

imran okumus e1550591882574Petroleum İstanbul tanıtım toplantısında konuşan Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, yaklaşık 40 yıldır sektörün içinde biri olarak bu yıla kadar akaryakıt sektörünün bu kadar zor bir durumda olduğunu hiç görmediğini söyledi.

REKLAM
REKLAM

Kredi kartı komisyonları ve faizlerin yüksekliği ile kurdaki artış sebebiyle sektörün sıkıntıda olduğunu belirten Okumuş; “Akaryakıt istasyonlarının istihdam noktaları olarak görülmesine karşıyız. Sorumlu müdür, iş güvenliği uzmanı gibi sektörün üzerine getirilen ek maliyetlerin kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz ve bunu da teklif ettik. Ayrıca, Türkiye’de yaklaşık 13 bin akaryakıt istasyonunun çok fazla olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de 13 bin akaryakıt istasyonu ciddi anlamda enflasyondur. İstasyon başına düşen satış miktarı da 3 bin litre civarında. Bayiler 10 bin litrenin altında satarsa karsız çalışıyor. Dağıtıcı ve bayi karı enflasyon oranında yapılmalı ve güncellenmeli” diye konuştu.

“Petrolün bittiğini göremeyeceğiz”

siperPetrol Sanayi Derneği (PETDER) Başkanı ve Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper toplantıda yaptığı konuşmada bugün dünya üzerinde 1,5 milyardan fazla aracın trafikte bulunduğunu söyleyerek; “Bugün hayatta olan insanlar petrolün bittiğini göremeyecek. Petrol ürünlerinin yanında alternatif yakıtlı araçlarda hayatımıza giriyor. Ancak, onların çözmeleri gereken engelleri var. Bugün 3 milyon olarak kabul edilen tamamen elektrikli araçların 100 milyona çıksa bile bu araçlarda kullanılacak elektriği üretmek için petrol türevleri hatta nükleer enerji kullanılacak. Kısa ve orta vadede yakıt türü olarak petrol kullanımı ile ilgili bir azalma beklemiyoruz” dedi.

 

 

“Kar Marjı Sürdürülebilir Değil”

ercan aydemir1Petroleum İstanbul tanıtım toplantısında konuşan Akaryakıt Ana Dağıtım Şirketleri Derneği (ADER) Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Aydemir’in yaptığı konuşmayla Akaryakıt Firmalarının Litrede Elde Ettiği Net Kar belli oldu. Satılan akaryakıtın litresinden brüt olarak ortalama 67 kuruş seviyesinde kar elde ettiklerini, bayi karı, nakliye ve diğer karlar çıkarıldığında da elde edilen karın litrede 24 kuruş olduğunu söyleyen Aydemir, bu kar marjının sürdürülebilir olmadığını ifade ederek; “67 kuruşa ürünü getireceksiniz, toplayacaksınız, istasyonlara sevk edeceksiniz ve orada hizmet vermek suretiyle satacaksınız. Maliyetleri karşılamadığı için herkes zor durumda kalıyor” dedi.

“365 Gün Açık Vergi Dairesiyiz”

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol Ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası Başkan Vekili Murat Bilgin de, 365 gün 24 saat çalışan en büyük vergi dairesiyiz diyerek, “Devletimizin bize farklı yaklaşması lazım. Sıkıntılarımız var ve bunları anlatmamız lazım. Maliyetlerimiz 2018-2019 yıllarında çok arttı. Bu konunun acilen gündeme taşınması gerekiyor. Her 6.35 TL’lik yakıt satışında 67 kuruşluk brüt kar marjı var. Tüm hizmetler giderler artıyor. Eğer gelirler artmazsa burada sorunlar ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

 

Akaryakıt Firmalarının Litrede Elde Ettiği Net Kar Belli Oldu

 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

REKLAM
REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Honda Türkiye’de Civic Üretimini Durduracak