7 Ağustos 2015 08:45:53 | Son Güncelleme: 7 Ağustos 2015 08:45:53

Türkiye’nin En Tasarruflu Kamyon Şoförü Belli Oldu

Renault Trucks’ın düzenlediği “Yılın Yakıt Tasarrufu Şampiyonu Kim?” yarışması 4 Ağustos günü İstanbul’da gerçekleştirilen final ile sona erdi.

07.08.2015

RT_OptiFuelIstanbulFinali

4 – 9 Mayıs tarihlerinde Antalya, 11 – 15 Mayıs tarihlerinde İzmir, 25 – 29 Mayıs tarihlerinde Mersin ve 8-12 Haziran tarihleri arasında Samsun illerinde gerçekleştirilen Optifuel Challenge “Yılın Yakıt Tasarrufu Şampiyonu Kim?” yarışması 4 Ağustos günü İstanbul’da düzenlenen Türkiye Finali sona erdi. Her ilden Yakıt Tasarrufu Şampiyonu olarak şeçilen finalistler Renault Trucks T Optifuel çekici ve 22 ton yüklü treyler ile yarıştı. Gün sonunda İzmir’in yakıt tasarrufu şampiyonu Deman İnşaat’tan Süleyman Çam, 49 kilometre hız, 100 km’de 25.8 litre yakıt tüketimi ve 29:19 dakikalık zaman değeriyle birinci olurken; Mersin’in yakıt tasarrufu şampiyonu Akbal Lojistik’ten Abdülaziz Akbal, 52 kilometre ortalama hız, 100 km’de 27 litre yakıt tüketimi, 27:46 bitirme zamanı ile ikinci olarak 4-6 Ekim tarihlerinde Lizbon Portekiz’de yapılacak olan Avrupa Finali’nde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. Optifuel Challenge Türkiye Finali’ne Antalya’dan katılan Teknikeller Lojistik’ten Murat Kaya, 100 km’de 29,3 litre yakıt tüketimi ile üçüncü ve Samsun’dan katılan Aktaş Lojistik’ten Şaban Tektaş ise 29,7 litre yakıt tüketimi ile dördüncü oldu.

Renault Trucks Türkiye Satış Müdürü Tolga Küçükyumuk finalistlerin çok iyi bir mücadele ortaya koyduklarını belirterek yarışmacıları tebrik etti ve “Türkiye’nin farklı bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz Optifuel Challenge yarışlarında araç tam yüklü haldeyken 20 litrenin altında yakıt tüketimine ulaşan yarışmacılarımız oldu. Biz, araçlarımızın yakıt tüketiminin rakiplerine oranla çok düşük olduğunu biliyoruz ama bu yarış da bizim için bir test oldu. Türkiye’nin değişik yollarında araçlarımızın nasıl performans gösterebileceğini bu yolla görmüş olduk” dedi. İstanbul’da gerçekleşen final ayağında yakıt tüketiminin bölge seçmelerindeki yakıt tüketiminden daha yüksek çıkmasını beklediklerini, bunun da yol ve trafik durumuyla ilgili olduğunun altını çizen Küçükyumuk, “İstanbul’a özel zorlu yol ve trafik koşullarına rağmen yine de inanılmaz değerler ortaya çıktı” dedi.

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. ozdemir dedi ki:

  Bir daha ki seneye bana da sans veririseniz sevinirim

 2. Abdullah dedi ki:

  49-50 km hızla gidersem bende o Yakıt değerine ulaşırım.yani bu bi ilk degil ki

 3. Zafer karasut dedi ki:

  22 tonla o yakit cok 28 28 çalışsın görelim

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak