Petrol Fiyatları Son 21 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

 

OPEC üyeleri tarafından karalaştırılan üretim kısıntılarının, talepteki çöküşü giderememesiyle Petrol Fiyatları Son 21 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi.

 

petrol fiyat dusus

 

Petrol Fiyatları Son 21 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

 

Corona virüsü salgını nedeniyle tüm dünyada görülen petrol ürünlerine olan talep düşüklüğüne ek olarak petrol üreticisi ülkelerin arzının devam etmesi petrol fiyatların sert bir şekilde düşmesine neden oldu. Arz ve talep kaynaklı bu fiyat hareketlerine ek olarak petrolde mayıs kontratlarında vade tarihinin yaklaşması da fiyatlarda sert düşüşlere neden oldu. Vadeli petrol kontratları New York’ta, OPEC + koalisyonu ve diğer üreticilerin üretim kısıntısı anlaşmasının küresel ekonominin durma noktasına gelmesinden dolayı talepteki çöküşü dengeleyememesi ile birlikte geçen hafta değerinin beşte birini yitirmesinin ardından yüzde 19 düşerek varil başına 15 Dolar’ın altına indi. Mevcut Mayıs kontratının vadesi Salı günü dolacak ve daha aktif işlem gören Haziran vadeli kontrat, beş katı fazla işlem hacmi ile birlikte değerinin üçte biri kadarını kaybetti. Küresel gösterge Brent petrolü sadece yüzde 3 civarında geriledi.

 
 

Kontratlar Ne Durumda

 

ABD’nin birçok petrol depolama bölgesinde kapasitelerin dolmakta olduğuna ilişkin verilere bağlı olarak ABD hafif petrolünün Mayıs vadeli fiyatı 15.01 doları gördükten sonra 17.57 Dolar’a toparlandı. Brent petrolün Haziran vadeli varil fiyatı da 27.27 doları gördü. Spot piyasalarda ise Brent hampetrolün varil fiyatı yüzde 2.93 düşüşle 30.78 Dolar’a, ABD Batı Teksas hafif hampetrolünün varil fiyatı da yüzde 7.47 düşüşle 23.42 dolara geriledi. ABD göstergesi Batı Teksas petrolünün (WTI) kısa vadeli kontratı, ABD’nin en büyük petrol depolama merkezi Cushing, Oklahoma’da depoların dolma noktasına gelmekte olduğuna ilişkin endişelerin etkisi ile sonraki vadeye oranla büyük bir iskonto ile işlem görüyor. Mayıs vadeli WTI, Nymex piyasasında, geçen hafta yüzde 20 düştükten sonra yüzde 19 daha kaybederek Londra saati ile 07:22’de varil başına 14.80 Dolar’a geriledi. Kontrat 14.47 dolara kadar inerek Mart 1999’dan beri en düşük seviyesini gördü. Haziran kontratı yüzde 5.9 düşerek 23.56 Dolar’a indi. Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, geçen hafta yüzde 10.8 kaybettikten sonra, yüzde 2.7 düşerek varil başına 27.33 Dolara geriledi. Kontrat aynı vadeli WTI’a kıyasla 3.72 Dolar primli işlem gördü.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM