DOLAR

18,8305$% 0

EURO

20,2979% 0.56

STERLİN

22,9336£% 0.85

GRAM ALTIN

1.139,28%0,39

ONS

1.880,24%0,26

BİTCOİN

427762฿%-1.81214

ETHEREUM

30850Ξ%-2.13692

a
REKLAM

Otomobillerde Sigara İçme Yasağı Uygulaması Başlatılacak

Otomobillerde Sigara İçme Yasağı Uygulaması Başlatılacak
0

BEĞENDİM

REKLAM

İçinde çocuk ve hamilelerin bulunduğu Otomobillerde Sigara İçme Yasağı Uygulaması Başlatılacak.

 

sigara araba

 

Otomobillerde Sigara İçme Yasağı Uygulaması Başlatılacak

 

Almanya’da Kuzey-Ren Vestfalya ve Aşağı Saksonya eyaletleri,  içinde çocuk ve hamilelerin bulunduğu otomobillerde sigaranın yasaklanması için girişim başlattı. Aşağı Saksonya eyaletinin Sağlık Bakanı Carola Reimann, Hannover kentinde yaptığı açıklamada, araçlarda sigara içme yasağı getirilmesi konusunda Kuzey-Ren Vestfalya eyaleti ile bir inisiyatifi hayata geçirdiklerini belirterek, “Çocukların ve hamile kadınların bulunduğu otomobillerde sigara içilmesi yasaklanmalı” dedi. Bu yönde yasal düzenleme yapılmasını talep ettiklerini aktaran Reimann, diğer eyaletlerin de bu girişime katılmaları çağrısında bulundu. Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Sağlık Bakanı Karl-Josef Laumann da çocukların ve hamile kadınların otomobilde bulunduğu sırada sigara içilmesinin sorumsuzca bir davranış olduğunu belirterek, devletin kendilerini koruyamayanları koruması gerektiğini kaydetti. Kuzey-Ren Vestfalya eyalet hükümetinin hazırladığı ilgili yasa tasarısını 20 Eylül’de Federal Eyaletler Temsilciler Meclisine (Bundesrat) sunacağı, ardından tasarının komisyonlarda görüşülmeye başlanacağı bildirildi.

 

Peki Türkiye’de Durum Ne?

 

Kendi özel hususi aracınızda seyir halindeyken sigara içebilir misiniz? Bu sorunun iki cevabı var birisi evet diğeri ise hayır. Eğer şoför koltuğundaysanız sigara içemezsiniz YASAK. Eğer şoför koltuğunda değilseniz sigara içebilirsiniz. SERBEST. İşte size yasal dayanağı;

4207 Sayılı TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN ZARARLARININ ÖNLENMESİ VE KONTROLÜ HAKKINDA KANUN;

Tütün ürünlerinin yasaklanması

Madde 2

(1) Tütün ürünleri;

“……..

c) (Değişik: 24/5/2013-6487/26 md.) Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında,…..”

Kullanımı yasaktır.

 

ARABADA SİGARA İÇME CEZASI NE KADAR? (2019)

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi özel araçlarda sadece şöfor koltuğunda oturanlar için sigara içme cezası mevcuttur o da 2019 yılı için kapalı alanlarda sigara içmenin cezası 109 TL dir. (Yüz dokuz TL)

 

Kaynak: NTV
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yerli Otomobil Projesi Ortaklarından Biri Geri Çekildi