30 Ağustos 2015 10:32:50 | Son Güncelleme: 17 Ağustos 2016 06:47:42

Otomobilinizin lastik hava basıncı doğru mu?

Michelin ‘Lastikte Doğru Hava Basıncı’ etkinlikleri  Türkiye genelinde 6 ilde gerçekleşecek ve sürücülere güvenli sürüş için lastikte doğru hava basıncının önemini anlatacak.

30.08.2015

michelin lastik hava basıncı

Michelin’in sürücüleri lastiklerde düşük hava basıncının neden olduğu tehlikelere karşı bilgilendirmek amacıyla sürdürdüğü “Lastiklerde Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri  29 Ağustos – 20 Eylül tarihleri arasında İstanbul, Bolu, Samsun, Trabzon, Ankara, Eskişehir’de düzenlenecek. Etkinliklerde Michelin uzmanları seçili noktalarda tüketicilerle buluşarak lastikte doğru hava basıncı konusunda farkındalık oluşturacak. Aktiviteler boyunca, sürücülerin lastikte doğru hava basıncı için yalnızca birkaç dakika ayırarak trafik kazalarını önemli ölçüde önleyebileceği anlatılacak.

29 Ağustos tarihinde İstanbul’da başlayan aktiviteler; 29 Ağustos- 2 Eylül İstanbul’da 5M Beylikdüzü Migros ve Meydan AVM Ümraniye, 5-6 Eylül Bolu’da Highway Outlet, 9-10 Eylül Samsun’da Yeşilyurt AVM, 12-13 Eylül Trabzon’da Forum Trabzon AVM, 16-17 Eylül Ankara’da AnkaMall AVM ve son durağı 19-20 Eylül Eskişehir’de Neoplus AVM’de gerçekleştirilecek.

“Lastikte Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri kapsamında kurulacak kontrol noktalarında kısa zaman içerisinde sürücülerin lastik hava basınçları ölçülerek değerlendirilecek. Ölçüm işleminin gerçekleşmesinin ardından tavsiyelerini paylaşacak Michelin ekipleri, katılımcıların lastiklerinin hava basıncını araç üreticilerinin tavsiyelerine uygun olarak ayarlayacak.

Doğru hava basıncı neden önemli?

Lastik basıncının doğru seviyede olması güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufu açısından büyük önem taşıyor. Lastik basıncının gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performansını ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkilerken, bu durum ciddi kazalara yol açabiliyor. Düşük basınç, lastiğin yola tutunmasını zorlaştırırken sürücüye araç hakimiyeti sağlaması konusunda sorunlar yaşatabiliyor. Düşük hava basınçlı olarak kullanılan lastikler:

· Yol tutuş kabiliyetini azaltır.

· Direksiyon hâkimiyetinde tutarsızlığa neden olur.

· Islak zeminde fren mesafesini uzatır

· Aşırı ısınacağından patlama riski artar

Tüm bunlar da trafik kazalarının meydana gelmesi riskini artırır.

Yakıt tüketimini artırıyor, lastik ömrünü yüzde 30’a kadar azaltıyor

Doğru lastik hava basıncı, trafikte güvenliği sağladığı kadar yakıt tasarrufu ve lastik ömrünü uzatması açısından da avantajlar sağlıyor. Hava basıncı düştükçe, lastiğin yuvarlanma direnci artıyor. Ortaya çıkan enerji kaybının motor tarafından dengelenmesi daha fazla tüketime neden olurken, düşük hava basıncı lastiklerin hızlı aşınmasına da yol açarak, lastik ömrünü yüzde 30’a varan oranda azaltıyor. Sürücüleri lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol ettirmeleri konusunda uyaran Michelin, lastiklere en az ayda bir kez ve uzun yolculuklar öncesinde araç üreticilerinin tavsiyesine uygun olarak hava basılmasını öneriyor.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak