DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ONS

2.332,58%1,26

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2167377฿%0.27077

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • Motorun Aşırı Isınmasının Sebebi Nedir?

Motorun Aşırı Isınmasının Sebebi Nedir?

Motorun Aşırı Isınmasının Sebebi Nedir?
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM
REKLAM

Motorun aşırı ısınmasının sebebi nedir? sorusunun cevabı için çok fazla ihtimali göz önünde bulundurmalı ve motor sağlığı için hızlıca çözüm bulunmalı.

REKLAM

 

MOTORUN AŞIRI ISINMASININ SEBEBİ NEDİR?

 

Motorun Aşırı Isınmasının Sebebi Nedir? sorusu araç sahipleri için oldukça önem teşkil ediyor. Zira böyle bir durumla karşı karşıya kalan bir otomobil sahibi endişelenebiliyor. Zira motorlar araçların kalbi gibi görev yapıyor ve kalbin iflas etmesi bünyenin iflas etmesi anlamına geliyor. Motorda arıza çıkması durumunda araç sağlıklı çalışmıyor. Çözüm için araç sahibinin para harcaması gerekiyor. Daha da kötüsü, motordaki aşırı ısınma sebebiyle oluşabilecek sorunlarda araçta yangın çıkabiliyor.

REKLAM

Dolayısıyla araç sahibinin masraftan ziyade tamamen arabasız kalması riski ortaya çıkıyor. Aşırı ısınan motorun araca zarar vermesi gibi tehlikeleri bulunuyor. Normal bir araçta motor sıcaklığı ortalama 80 derece gibi bir sıcaklıkta çalışıyor. Araçtaki soğutma sistemi araç motorunun sıcaklığının dengede kalmasını sağlıyor.

REKLAM
REKLAM

MOTOR NEDEN ÇOK ISINIR?

hararet

Motorun Aşırı Isınmasının Sebebi Nedir? sorusunun farklı yanıtları bulunuyor. Bu yanıtlar ikiye ayrılıyor. Motorun aşırı ısınmasındaki ilk ihtimal kalorifer sistemi olarak öne çıkıyor. Motorun aşırı ısınma sebepleri konusunda öne çıkan diğer ihtimal ise motor soğutma sistemi olarak yansıyor. Araçtaki kalorifer sistemine bakıldığı zaman, sistemin altında motorun içerisinde dönen su olduğu olduğu ve kalorifer sisteminin de bu su ile çalıştığı belirtiliyor. Soğutma sistemi bünyesinde bulunan ve motor içerisinde dönen su aynı zamanda araç kabininin ısıtmak için de kullanılıyor.

Söz konusu, motor içerisinde devir daim yaparken kalorifer radyatöründen de geçiyor. Böylece araç içerisindeki herhangi biri kaloriferi açtığı zaman aracın kabini ve içeride seyahat eden yolcular ısıtılıyor. Dolayısıyla motorun aşırı ısınmasının altında yatan sebep radyatör peteklerinin tıkalı olması durumundan kaynaklanabiliyor. Tıkanmış olan radyatör peteği içerisinde devir daim işlemi için bekleyen sıcak su etrafına fazla ısı yayabiliyor. Etrafa fazla ısı yayıldığı zaman da araçta aşırı ısınma meydana geliyor. Haliyle motorda aşırı ısınma şikayeti olan araç sahiplerinin kalorifer sistemini kontrol ettirmesi çözüme ulaştırabiliyor.

MOTOR SOĞUTMA SİSTEMİ NEDENİYLE AŞIRI ISINMA

Motor soğutma sistemi de tıpkı kalorifer sistemi gibi motorda aşırı ısınmaya sebep olabiliyor. Devir daim pompası ile motor soğutma suyu kanalları arasında bir işbirliği bulunuyor. Söz konusu işbirliği aracılığı ile bir su döngüsü oluşuyor. Isınan su radyatörde birikiyor ve pervane yardımı ile soğutuluyor. Tüm bu işlemlerin sonucunda bir soğutma döngüsü oluşuyor. Ancak kanallar tıkandığı zaman ya da radyatörün tıkanması durumunda araç motorunda aşırı ısınma meydana gelebiliyor. Soğutma işlemi yapılmadığı için de araç motoru zarar görebiliyor.

AŞIRI ISINMANIN MOTORA ZARARLARI

motorsun asiri isinmasi

Motorun aşırı ısınması motor sağlığını dolayısıyla aracın düzgün bir şekilde çalışmasını tehdit ediyor. Motor aşırı ısınırsa üst kapak contası eriyebiliyor ve bu durum da motora zarar gelmesi tehlikesi ortaya çıkıyor. Diğer yandan yüksek ısı subap, piston ya da diğer aksamlarda arızaya sebep verebiliyor. Bu durum da araç sahibinin cebinden çıkacak fazla para anlamına gelebiliyor. Daha kötü senaryo ise, araçta yangın çıkması ihtimali oluyor.

Öte yandan motorun aşırı ısınma sebebi için bazen elektrik sistemindeki problemler de ön plana çıkabiliyor. Motoru aşırı ısınan bir araçta kalorifer sistemi ve motor soğutma sistemine bakıldığında, bu iki sistemde herhangi bir sorun tespit edilememesi halinde aracın elektrik sistemine de bir göz atmak çözüme ulaştırabiliyor. Zira sorun aracın elektrik sistemi üzerinde ise bu sisteme yönelmek gerekiyor.

 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

 

REKLAM
REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Elektrikli Fiat Doblo 2023 Detayları Belli Oldu