DOLAR

28,9208$% 0.08

EURO

31,4850% -0.1

STERLİN

36,7790£% 0.63

GRAM ALTIN

1.924,02%1,84

ONS

2.070,76%1,71

BİTCOİN

1121909฿%1.80189

ETHEREUM

60594Ξ%0.21185

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • İkinci El Otomobil Piyasasında Fiyatlar Azalmaya Başlayacak

İkinci El Otomobil Piyasasında Fiyatlar Azalmaya Başlayacak

İkinci El Otomobil Piyasasında Fiyatlar Azalmaya Başlayacak
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Evden çıkamayan ve gelirleri sekteye uğrayan insanların otomobillerini hemen satmak istemesiyle İkinci El Otomobil Piyasasında Fiyatlar Azalmaya Başlayacak.

REKLAM

 

ikinci el fiyat dusus

 

REKLAM
REKLAM

İkinci El Otomobil Piyasasında Fiyatlar Azalmaya Başlayacak

 

REKLAM
REKLAM

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, corona virüsünün etkilerinin artırmaya başladığı şu günlerde ikinci el otomobil fiyatlarında düşüş yaşanmaya başladığını söyledi. İkinci el otomobil fiyatlarının, piyasada yaşanan sıfır km otomobil arzı sıkıntısı nedeniyle çok uzun bir süredir yüksek olduğunu söyleyen Yalçın, corona virüsün etkisini göstermeye başlamadığı dönem olan mart ayı başından nisan ayı başına kadarki dönemin dikkatli analiz edilmesi gerektiğini belirtti. Yalçın, “Buna göre, Şubat ayı ve Mart ayının 15’ine kadar olan yaklaşık 45 günlük bir zaman diliminde ikinci el araç fiyatları ortalama yüzde 7 arttı. Mart’ın ikinci yarısından yani virüsün etkilerinin artmaya başlamasıyla da ikinci el fiyatlarında az bir düşüş yaşandı ki, o da şu son 10 gündür yüzde 2-3 civarında. Ancak virüsün etkisiyle evde kalan ve bu sebeple para kazanamayan veya gelirleri sekteye uğrayan insanlar Nisan ayı itibarıyla ellerindeki ikinci el araçları satmaya başlayacak. Bu da ikinci el piyasasına bir arz hareketi getirecektir. Şu an ikinci el fiyatlarının çok uzun bir süredir yüksek olmasının en büyük sebeplerinden biri olan arz azlığı, yani piyasada yeterince ikinci el araç olmaması da böylece yavaş yavaş anlamını yitirecektir. Piyasaya girecek olan yeni satılık araçlar fiyatları aşağıya çekecektir. Bizim projeksiyonumuz Nisan ayı sonuna kadar ikinci el araç fiyatlarında yaklaşık yüzde 7-8’lik bir gerileme olacağı yönünde” dedi.

 

 
 

 

SUNİ FİYAT ARTIŞLARI DEVAM ETMEZ

 

Otomobil satıcılarının piyasada yeteri kadar araç olmadığı için fiyatları suni olarak artırdıkları dönemin artık son bulduğunu ifade eden Yalçın, salgının seyrini de göz önüne alarak olumlu veya olumsuz senaryoda ikinci el pazarının geleceğine ilişkin olarak da, “Mart ayını öyle veya böyle kurtardık veya en az kayıpla atlattık diyebiliriz. Esas etkiler ise Nisan ayından itibaren görülmeye başlanacak ve salgın önümüzdeki 3-4 ay daha devam ederse de, Nisan ayından itibaren yukarıda saymış olduğumuz durumlardan dolayı otomotiv sektörü önümüzdeki en az 9 ile 12 ay arasında negatif olarak etkilenecektir. Özellikle ikinci el piyasasında söz konusu etki daha kötü yaşanacaktır. Buna göre ikinci el araç satışları azalacağından birçok esnaf veya otomobil satıcısı kapanacaktır” dedi.

 

 

 

REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Toyota Elinde Çok Sınırlı Sayıda Otomobil Kaldığını Açıkladı