DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ONS

2.333,61%0,22

BİST100

10.676,65%-1,07

BİTCOİN

2225922฿%0.50609

a
  • Vidyoto
  • Güncel Haber
  • Çakar Tertibatı Yasağı Oto Elektrik Tesisatçılarına Fazla Mesai Yaptırıyor

Çakar Tertibatı Yasağı Oto Elektrik Tesisatçılarına Fazla Mesai Yaptırıyor

Çakar Tertibatı Yasağı Oto Elektrik Tesisatçılarına Fazla Mesai Yaptırıyor
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

İçişleri Bakanlığının aldığı kararla 1 Kasım’da başlayacak olan Çakar Tertibatı Yasağı Oto Elektrik Tesisatçılarına Fazla Mesai Yaptırıyor.

REKLAM

 

trafik cakar yasak

 

Çakar Tertibatı Yasağı Oto Elektrik Tesisatçılarına Fazla Mesai Yaptırıyor

 

REKLAM

İçişleri Bakanlığı trafikte ‘çakar’ kullanarak sanki ayrıcalıklı bir sınıf varmış gibi bir algıya neden olan usulsüz emniyet şeridi kullanarak trafik kurallarına uymadan kendilerine geçiş üstünlüğü sağlayanlar için harekete geçti. İçişleri Bakanlığı, kamudan başlanarak özel araç sürücüleri dahil ‘yetkisiz çakar’ kullanımının 1 Kasım’dan itibaren yasaklanacağını, bu tarihten itibaren kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda ‘çakar’ olarak tabir edilen ışıklı uyarı işaretlerinin kullanımına izin verilmeyeceğini açıkladı. Karayolları Trafik Kanunu’nun 71’inci ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 141’inci maddesinde, acil durum ve zorunlu hallerde geçiş üstünlüğü verilen ambulans, itfaiye ile kolluk kuvvetleri araçları sıralanarak, bu üstünlüğün hangi durumlarda ve nasıl kullanılacağı belirlendi. Yayımlanan usul ve esaslar ile hangi araçların geçiş üstünlüğüne sahip olacağı, hangi şartlar oluştuğunda bu hakkın kullanılabileceği, yetkisiz kullanılması halinde ise uygulanacak yaptırımlar ile ışıklı ve sesli uyarı işaretlerinin ne şekilde olacağı net bir şekilde düzenlendi. İçişleri Bakanlığının aldığı kararla 1 Kasım’da başlayacak uygulama nedeniyle “çakar ve ikaz sireni kullanımı yasak olan” birçok araçtaki bu tertibatlar sökülmeye başlandı. Türkiye genelindeki birçok oto elektronik firması da uygulama nedeniyle yoğun mesai yapıyor.

 

CEZASI BİN 2 LİRA

 

Mevzuata uygun olmayan, çakar ve sesli ikaz sisteminin bulunduğu araç sürücülerine bin 2 lira cezai işlem uygulanacak. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca kullandığı aracın tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenecek.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Otogazın Litre Satış Fiyatı Yeniden Zamlandı