DOLAR

32,5042$% 0.26

EURO

34,5830% 0.2

STERLİN

40,4684£% 0.21

GRAM ALTIN

2.497,63%0,60

ONS

2.389,82%0,29

BİST100

9.548,09%-1,36

BİTCOİN

2038222฿%-0.94361

a

Akaryakıt İstasyonlarında Akıl Almaz Dolandırıcılık

Akaryakıt İstasyonlarında Akıl Almaz Dolandırıcılık
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

Uygulanan tarifede yapılan büyük fiyat farkı ortaya çıkınca Akaryakıt İstasyonlarında Akıl Almaz Dolandırıcılık gün yüzüne çıktı.

 

akaryakit fiyat

REKLAM

 

Akaryakıt İstasyonlarında Akıl Almaz Dolandırıcılık

 

Güncel fiyat listesini ve uyguladıkları kampanyalı fiyatları büyük tabelalarla müşterilerine gösteren akaryakıt istasyonlarının, sahtekarlık yaptığı ortaya çıktı. Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre, bazı akaryakıt istasyonlarının fiyat tabelalarında satılandan daha ucuz litre fiyatı yazdığı ancak iş ödemeye geldiğinde pahalı fiyata akaryakıtın satıldığı belirlendi. Mesela tabelada litresi 6,50 TL olarak belirtilen benzinin fiyatının gerçekte 7,20 TL lira olduğu saptandı. Akaryakıt istasyonları bu sahtekarlığı en çok ‘hileli afiş’ yöntemiyle gerçekleştiriyor. Afişteki fiyatın hemen üzerine ya da altına daha küçük puntolarla ‘100 litre ve üzeri alımlarda’ ya da ‘1000 TL üzerine’ ifadeleri ekleniyor. Durumu fark eden yetkililer bu sahtekarlığı yapan akaryakıt firmalarına karşı hemen önlem almaya başladı.

 

735 bin TL’ye kadar idari para cezası

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yapılan akaryakıt istasyonlarında akıl almaz dolandırıcılık hakkında, yalnızca fiyat tabelası üzerinden basit bir algı oyunu ya da gayrı ahlaki bir pazarlama kurnazlığı olarak görmediklerini, aynı zamanda göz göre göre tüketicilerin kandırılarak haksız kazanç elde etme girişimi olduğunu söyledi. Konu hakkında hemen inceleme başlattıklarını açıklayan Yılmaz, “13 bin bayii arasında sayısı 3-5 de olsa kimsenin sektörümüze böyle bir leke sürmesine izin vermeyeceğiz. Böyle kötü niyetli istasyon işletmecileri ya kendilerini düzeltecek ve etik şekilde hizmet verecek ya da sektörümüzde kendisine yer bulamayacak. Yasal düzenlemelere aykırı ve gayrı ahlaki yollara başvuranları elbirliği ile sektörümüzden temizleyeceğiz” diye konuştu. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ayrıca uyarılan bayilerin aynı hatayı tekrar etmesi halinde kapılarına 2 ay süreyle kilit vurulacağını, bir bayinin, dağıtım şirketinin tavsiye ettiği fiyatın üzerinde akaryakıt satması halinde açacakları soruşturma sonucunda da 735 bin TL’ye kadar idari para cezası ödemek zorunda kalacağı uyarısında bulundu.

 

“Bu tabelalar esnaf ahiliğine sığmıyor”

Akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında bu tarz sahtekarlıkları yapanlar yüzünden sektöre olan güvenin zedelendiğini söyleyen Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş da şunları söyledi: “Halkı kandırmayı hedefleyen bu tabelalar esnaf ahiliğine sığmıyor. Bir istasyonun bile bir tüketicimizi bu şekilde yanıltması, kandırması sektörümüzdeki ticaretin güvenilirliğini zedeler. Sendika olarak akaryakıt istasyonlarında akıl almaz dolandırıcılık ile ilgili firmalarla görüşerek bu tür olayların tekrar yaşanmaması adına gerekli girişimleri gerçekleştiriyoruz.”

 

“O tabelalar kamyoncular için”

 

Konu ile ilgili konuşan bir akaryakıt istasyonu çalışanı, “O tabelalar aslında kamyoncular için. Ancak ucuz fiyat algısıyla istasyona kamyondan çok otomobil geliyor. İndirimli fiyattan motorin aldığını zanneden yüzlerce müşterinin deposunu dolduruyoruz. Çok az sürücü pompada fiyat karşılaştırması yapıp durumu fark ediyor. Kandırıldıkları için tepki gösterenlere, o ilanların kamyon ve otobüsler için olduğunu söyleyerek ikna etmeye çalışıyoruz” dedi.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Köprü Geçiş Ücretlerine 2021 Zammı Yapıldı