DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ONS

2.332,58%1,26

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

2167783฿%0.14158

a

6 bin Km Sınırlaması Suistimal İle Aşılmak İsteniyor

Ticaret Bakanlığı'nın kararı sonrası ikinci el otomobillere getirilen 6 bin Km Sınırlaması Suistimal İle Aşılmak İsteniyor.

6 bin Km Sınırlaması Suistimal İle Aşılmak İsteniyor
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM
REKLAM

 

REKLAM

Ticaret Bakanlığı’nın kararı sonrası ikinci el otomobillere getirilen 6 bin Km Sınırlaması Suistimal İle Aşılmak İsteniyor.

 

6 bin Km Sınırlaması Suistimal İle Aşılmak İsteniyor

 

REKLAM

İkinci el araç satışlarına getirilen 6 bin km sınırlaması sonrası, ilan sitelerinde dikkat çeken bir değişiklik yaşandı. Ticaret Bakanlığı’nın duyurduğu ve Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, ikinci el otomobil ticaretiyle uğraşanlar, tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin km sınırından önce araç satamayacaktı. Ancak iki gün önce yürürlüğe giren uygulama sonrası, çeşitli ilan sitelerinde ‘6001 km’ araç ilanlarında artış yaşanması dikkat çekti. Sıfır araçları kullanmamak üzere satın alan ve sıfırından daha pahalıya satanları engellemek amacıyla çıkarılan bu uygulamayı suistimal edenlerin olduğu, ‘bir şekilde yolunu bulup satışa devam ettikleri’ belirtildi. 6001 kilometre araç ilanlarının her marka ve modelde artış göstermesi dikkat çekti.

REKLAM
REKLAM

 

‘GERÇEK DIŞI BEYAN SÖZ KONUSU OLABİLİR’

 

Son aylarda, piyasadaki sıfır araçları kullanmamak üzere satın alıp, değerlenmesini bekledikten sonra sıfırından daha pahalı bir şekilde ikinci elden satanlar çoğalmıştı. Özellikle 300 bin TL ila 450 bin TL’nin üzerindeki araçlar hızlıca tükenip, bulunamaz hale geliyordu. Bu yüzden yürürlüğe giren 6 ay ve 6 bin km uygulaması da, al-sat yapanlar nedeniyle vatandaşın ulaşmakta zorlandığı sıfır araçlara erişimi kolaylaştırmak amacıyla çıkarılmıştı. Uygulamanın son durumuyla ilgili sozcu.com.tr’ye bilgi veren Arabam.com Pazarlama Direktörü Dr. Naim Çetintürk, “Biz 6 bin km ve altında ilan girişini engellemiş olsak da gerçek dışı beyan içeren bazı ilanlar olması söz konusu olabilir” dedi. Dr. Çetintürk, “Burada beyan edilen bilgilerin satıcı sorumluluğunda olması bir yana, ilan platformlarının satışa konulan araçları kontrol etmesi olanaklı olmadığı için uygulamayı su istimal etmek isteyenler ilan verme sorununu aşmak için böyle bir yönteme başvurabilir” diye konuştu.

 

‘FİYATLARDA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ GERÇEKÇİ DEĞİL’

 

Ancak Çetintürk, araç satışı esnasında kilometre kontrolü yapılması durumunda, ilana konan aracın gerçek dışı şekilde 6 bin 1 km’de olduğunun beyan edilmesinin bir sonuç getirmeyeceğine dikkat çekti ve şöyle dedi:“ Bu nedenle yürürlüğe giren uygulamanın sıfır km araca erişme ve bu araçların liste fiyatı üzerinde satılamaması anlamında sağlıklı bir denetimle tüketici yararına olacağını söyleyebiliriz.” Öte yandan Çetintürk, uygulama sonrası ikinci el araç fiyatlarında ciddi düşüş olacağı beklentisine ilişkin ise şunları söyledi: “Fiyatları belirleyen döviz kuru, yasal vergi süreci, sıfır km araç üretim seviyesi ve enflasyon gibi parametrelerin kuvvetli etkenler olması nedeniyle çok gerçekçi bulmak mümkün değil.”

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

REKLAM
REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Benzin Motorin ve LPG Litre Satış Fiyatına Bir Zam Daha