DOLAR

27,4984$% 0.17

EURO

28,8548% 0.2

STERLİN

33,2801£% 0.23

GRAM ALTIN

1.613,88%0,06

ONS

1.827,99%0,02

BİTCOİN

756973฿%-2.85085

ETHEREUM

45727Ξ%-3.37307

a
REKLAM
REKLAM
  • Vidyoto
  • HABER
  • Trafikte Uygunsuz Far Kullanımı Cezası Nedir?

Trafikte Uygunsuz Far Kullanımı Cezası Nedir?

Trafikte Uygunsuz Far Kullanımı Cezası Nedir?
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

Araç üzerindeki aydınlatma grubu, en önemli güvenlik özelliklerinden biridir. Peki Trafikte Uygunsuz Far Kullanımı Cezası Nedir?

 

Trafikte Uygunsuz Far Kullanımı Cezası Nedir?

 

Sadece gece veya karanlıkta değil, otomobilde işlevsel bir aydınlatma grubunun kullanımı günün her saatinde önemlidir. Araç muayenelerinde karşılaşılan en yaygın kusurun kırık aydınlatma kullanımı ile uygunsuz far kullanımı olduğu karşımıza çıkıyor. Ayrıca, hala birçok kişi hangi ışığı ne zaman kullanılması gerektiğini bilmiyor. Eksik ve yanlış kullanılan aydınlatma grubunun para cezası ile cezalandırılacağı unutulmamalı. Bu yazımızda aydınlatma grubu nelerden oluşuyor, Trafikte Uygunsuz Far Kullanımı Cezası Nedir? bunu inceledik.

REKLAM

 

Aydınlatma Grubu

 

Aracın ön tarafında bulunan aydınlatma grubu 4 kısımdan oluşuyor. Bunlar Kısa huzme, Uzun huzme, Gündüz farı ve Sis farından oluşuyor.

 

REKLAM

Kısa huzme; ileriye doğru parlayan beyaz ışıktır. Sadece yolu aydınlatmak için değil, aynı zamanda araç görünürlüğüne de hizmet eder. Alacakaranlıkta, karanlıkta ve yağmur, kar veya sis gibi kısıtlı görüş koşullarında kısa huzme açılmalıdır.

 

Uzun huzme; kısa huzmeye kıyasla parlamaya devam eder, yolu daha iyi aydınlatır ve sürücünün karanlıkta daha iyi görmesini sağlar. Sadece önde giden yol kullanıcılarının veya karşıdan gelen araçların gözleri kamaşmıyorsa açılabilir. Uzun huzmeyi açma zorunluluğu yoktur. Ancak uzun huzme flaşör olarak da kullanılabilir, yani diğer sürücüler için bir uyarı sinyali olarak. Açılan uzun far, gösterge panelinde mavi bir sembolle gösterilir.

 

Gündüz yanan farlar; 2011’den beri Avrupa’da sadece gündüz yanan farlara sahip otomobiller tescil edilebilmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi gündüz sürüş farları diğer yol kullanıcıları tarafından daha iyi görülebilmek için gün içerisinde kullanılmaktadır. Çünkü kısa huzmenin aksine gündüz yanan farlar şeritte değil karşıdan gelen trafiğe yöneliktir. Gündüz yanan farlar sadece önde parlar ve her arabada bulunmaz. Güçlendirme de zorunlu değildir, ancak mümkündür. Sadece güçlendirme ışıklarının da onaylandığından emin olmalısınız, aksi takdirde aracın kullanım lisansı sona erer. Park lambası, gündüz yanan ışıkların yerine kullanılmamalıdır.

REKLAM
REKLAM

 

Sis farları; Sis farları sadece siste değil, genellikle yağmur veya kar yağışı gibi zayıf görüş koşullarında da açılabilir. Gece ya da gündüz fark etmez. Beyaz veya açık sarı ışık yayarlar ve kısa huzme veya (kurulum yerine bağlı olarak) park ışığı ile birlikte parlarlar. Görüş zayıf olduğunda sis farlarını yakmak zorunlu değildir. Ancak görüşün iyi olduğu durumlarda sis farlarının kullanılması yasaktır.

 

Aracın arka tarafında bulunan aydınlatma grubu da 5 kısımdan oluşuyor. Bunlar Arka lamba, Plaka lambası, Fren lambası, Geri vites lambası ve Arka sis farından oluşuyor.

 

Arka lamba: Arka lamba kırmızı renkte yanar ve aracın arkasını solda ve sağda işaretler.

 

Plaka lambası: Plaka lambası beyaz renkte parlar ve adından da anlaşılacağı gibi, karanlıkta bile trafiği takip ederek tanınabilmesi için plakayı aydınlatır.

 

Fren lambası: Fren lambaları aracın arkasında bulunur ve fren uygulanır uygulanmaz kırmızı yanar. Bu, diğer yol kullanıcılarının fren yaptığınızı görmelerini sağlar. Karayolu trafik yönetmeliklerine göre araçlarda ve römorklarda iki adet fren lambası bulunmalıdır. Üçüncü fren lambası 1998’den beri otomobillerde zorunludur, ancak hala istisnalar var.

 

Geri vites lambaları: Geri vites lambaları sayesinde, diğer yol kullanıcıları arabanızı geri çevirmek istediğinizi görebilir ve ayrıca yolu aydınlatırlar. Geri vitese geçildiğinde devreye girerler. Manuel olarak açılamazlar. 1987’den beri bir arabada en az bir geri vites lambası olması zorunludur.

 

Arka sis lambası: Arka sis lambası aracın arkasında bulunur ve kırmızı ışık yayar. Bu lamba, normal bir arka lambadan daha güçlüdür ve görüşün zayıf olduğu durumlarda arkadan çarpmaları önlemeyi amaçlar. Arka sis lambası, yoğun siste görüş mesafesi 50 metreden az olduğunda kullanılmalıdır. Arka sis lambası sadece sis için tasarlanmıştır ve başka hiçbir durumda açılmamalıdır. Gösterge panelindeki arka sis lambasının sembolü sarı yanar. Arka sis lambası yanıyorsa, maksimum 50 km/s hızla gidebilirsiniz.

 

Standartlara Uygun Aydınlatma Grubu Nedir?

 

Standartlara uygun aydınlatma grubu; araçların tadil ve montaj yönetmeliğinde geçen; ışık değerlerine sahip, karşıdan gelen sürücülere rahatsızlık vermeyen, sarı, limon sarısı, mavi, pembe gibi değişik renklerde ışık vermeyen farlara sahip olan aydınlatma grubu demektir. Standartlara uygun olan araç farları kullanımı yasaldır. Xenon far dahi olsa; eğer standartlara uygunsa kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat; diğer araç sürücülerine rahatsızlık veriyorsa standartlara uygun değildir.

 

Trafikte Uygunsuz Far Kullanımı Cezası Nedir?

 

Standart dışı far cezası yazılan ceza maddesine göre farklılık göstermektedir. Bir trafik görevlisi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1B-5’ten işlem yaparken; bir diğer trafik görevlisi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 63’ten işlem yapabilir. Bu iki maddeden birinden trafik cezası yeme olasılığınız yüksektir. Kanaat görevli trafik zabıtasınındır.

 

Madde 64/1B-5:  Ceza Puanı 20

Madde 63:   Ceza Puanı 10

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yeni Peugeot 308 Fiyatı Belli Oldu