TOGG Türkiye’nin En Yerli Otomobili Olmayı Hedefliyor

 

Türk otomotiv endüstrisinin 60 yılda yüzde 66 yerlilik oranına ulaşmışken yüzde 68 ile TOGG Türkiye’nin En Yerli Otomobili Olmayı Hedefliyor.

 

togg yerli otomobil

 

TOGG Türkiye’nin En Yerli Otomobili Olmayı Hedefliyor

 

İstanbul Sanayi Odası’nın 2020 Kasım ayı meclis toplantısında konuşan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, iki önemli hedefleri olduğunu, ilk hedeflerinin fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ait küresel bir marka ortaya çıkarmak ve ikincisi hedeflerinin ise Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak olduğunu söyledi. Yerli otomobili tasarlarken dahi 5-10 yıl sonra gündeme gelebilecek konuları araştırdıklarını söyleyen Karakaş, “Kararlarımızı Türkiye’deki merkezimizde alıyoruz, özgün teknolojimizi kendimiz geliştiriyoruz, lisans ve imtiyaz hakları bize ait ve tedarikçilerimizi kendimiz belirliyoruz” dedi. Türkiye’deki otomotiv endüstrisinin yerlilik oranının 60 yılda yüzde 66’ya ulaşabilirken kendilerinin yüzde 51 yerlilik oranı ile sıfırdan üretime başlayıp 3 yıl içinde bu oranı yüzde 68’e taşıyarak Türkiye’nin en yerli otomobili olacaklarını söyleyen Karakaş, tedarikçilerin yüzde 75’inin Türkiye’de üretim yaptığını, yüzde 25’inin ise henüz Türkiye’de bulamadıkları ürünler üreten tedarikçiler olduğu bilgisini verdi.

 

1 Milyon Üretim Hedefi

 

Otomobil sektörünün en fazla küresel rekabete sahip sektörlerden biri olduğunu aktaran Karakaş, ticari rekabetçi olabilmek için teknoloji transferinin gerekli olduğunu ifade etti. Megatrendlerin akıllı yaşam alanlarını etkilediğini belirten Karakaş, teknolojide elektrikli araçlar, birbiri ile bağlantılı araçlar ve otonom araçların öne çıktığını söyledi. Sosyal alanda akıllı ve akıllı şehir ve yaşam alanları, paylaşım ekonomisi ve çevre bilinci konularının yükseldiğini ve düzenleyici kurumların da buna eklendiğini ifade etti. Otomobilde oyunun kurallarının değişeceğini belirten Karakaş, müşteri beklentilerinin de değiştiğini ve otomobilin akıllı bir cihaza dönüştüğünü kaydetti. Karakaş, telefondaki dönüşümün otomotivde de yaşandığını anlattı. Karakaş, 200 start-up’ı incelediklerini, bunların 50’sini büyüteç altına alarak 30’u ile gizlilik sözleşmesi imzaladıklarını ve 9’u ile çalışmaya başladıklarını dile getirdi. Gemlik’te kurulacak olan üretim tesisinin Avrupa’nın en temiz tesisi olduğunu belirten Karakaş, Türkiye’deki yasal sınırın 9’da biri, Avrupa’daki yasal sınırın 7’de biri kadar emisyon salınımı olduğunu anlattı. Karakaş, sıfır emisyonlu bir araç üretirken fabrikanın da buna uygun olması gerektiğini belirtti. Karakaş, 2032’ye kadar 1 milyon üretim hedefi olduğunu sözlerine ekledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM