DOLAR

28,9200$% 0.01

EURO

31,2932% -0.19

STERLİN

36,5109£% -0.11

GRAM ALTIN

1.881,09%-0,17

ONS

2.019,66%-0,31

BİTCOİN

1217176฿%1.20169

ETHEREUM

63940Ξ%-0.57689

a
  • Vidyoto
  • HABER
  • SUV Araçlarla Jip Arasındaki Farklar Nelerdir?

SUV Araçlarla Jip Arasındaki Farklar Nelerdir?

SUV Araçlarla Jip Arasındaki Farklar Nelerdir?
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

Geniş iç hacimleri, yerden yüksek ve daha kullanışlı olmalarıyla en trend segment SUV oldu. Peki SUV Araçlarla Jip Arasındaki Farklar Nelerdir?

REKLAM

 

jeep

 

REKLAM

SUV Araçlarla Jip Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

REKLAM
REKLAM

Otomobil kullanıcılarının bazıları daha yüksek, daha büyük ve geniş otomobil kullanmak ister. Bu istek bazen ihtiyaçtan bazen güven hissi bazen de zevkten kaynaklanıyor olabilir. Tercih edilme sebebi her ne olursa olsun, böyle bir tercihte bulunan otomobil kullanıcılarının aklına gelen ilk segment SUV segmentidir. SUV segmentinde otomobil tercih eden kullanıcıların en çok sorduğu sorular arasında ise “Jip mi tercih etmeli yoksa SUV de ihtiyacımızı karşılıyor mu?”, “Jip ile SUV’nin farkı nedir?”, “Jip mi SUV mu?” gibi sorular vardır. Bu sorulara cevap vermek için öncelikle iki aracın özelliklerini bilmemiz gerekiyor.

 

“Jip ile SUV’nin farkı nedir?”

 

SUV ile Jip karşılaştırması aslında bir yanlış anlamadan doğmuştur. Asıl bahsedilmesi gereken ise SUV ile crossover farkıdır. SUV’un açılımı “Sport Utility Vehicle”dir. “Spor amaçlı taşıt” ya da “sportif çok amaçlı araç” olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Şehir hayatında hem konfor hem de yüksek araç ihtiyacı olan kişilerin tercihi olan SUV otomobiller, genel görünüm açısından station wagon otomobillerin biraz daha yüksek olanları şeklinde belirtilebilir. Jip kelimesi ise aslında ünlü Amerikan otomobil markası Jeep’in zaman içinde Türkçe’de kullanılmaya başlanmış halidir. SUV araçların atası olan Willys MB, 1941-1945 yılları arasında üretilmiş ve 2. Dünya Savaşı sırasında ABD’ye hizmet etmiş 4×4 araçtır. Bu araç, savaştan sonra üretilen sivil 1975 model Jeep Cherokee’nin atasıdır. Yani aslında Jeep’ler de birer SUV’dur. Jeep markası, zamanla bu tipteki diğer tüm araçları kapsayan bir tür adı olarak algılandığı için Jeep bir araç türüymüş gibi kullanılıyor. Oysa ki Jeep bir marka, SUV ise araç türüdür. Jeep modelleri genellikle zorlu arazi koşulları için üretilmiştir ve pek çoğu 4X4 çekişlidir.

 

SUV ile Crossover Farkı Nedir?

 

Açılımı “Crossover Utility Vehicle” olan ve “CUV” şeklinde kısaltılan crossover’ın kelime anlamı İngilizce’de “karşıya geçmek”tir. Aslında crossover kavramı son yıllarda çıktı ve tam olarak neyi karşıladığı tam bilinmiyor. 2008 yılında ilk kez CNN-Money’in bir yayınında “crossover araç” ifadesi kullanıldı. Biz bilinenlerle ilerleyelim: Crossover ve SUV araçlar arasındaki temel fark şasidir. SUV araçlarda şasi, tamamen bu araçlar için üretiliyor veya pikap şasisi bulunuyor. Crossover araçlarda ise sedan, hatchback veya station wagon şasileri kullanılıyor ve araç yükseltiliyor. Yani crossover araçlar, binek otomobil şasisi üzerine yerleştiriliyor. SUV’larda ise kamyonet şasileri kullanıldığı için bagaj hacimleri daha geniş oluyor. Crossover araçların genellikle 4×2 olması da SUV’larla aralarındaki farklardan biri. Tüm crossover’lar 4×2 değil ama çoğu öyle. Özetle SUV, ne olduğu belli, genel olarak kabul görmüş bir kavram olduğu için birçok crossover modeli için de SUV ifadesi kullanılıyor. Crossover terimi net olmasa da şimdilik bu bahsettiğimiz özelliklerle SUV ile crossover araçlar birbirlerinden ayrılıyor.

 

D Segment SUV’ler Ortalama Ne Kadar Yakıt Tüketiyor? haberini de okuyabilirsiniz…

 

D Segment SUV’ler Ortalama Ne Kadar Yakıt Tüketiyor?

 

 

 

 

REKLAM
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dünyanın En Büyük 10 Otomobil Markası Belli Oldu