Renault’nun Kişisel ve Paylaşılabilir Elektrikli Mobilite Vizyonu: MORPHOZ

Son 10 yılda 8 elektrikli araç lansmanı gerçekleştiren Renault’nun Kişisel ve Paylaşılabilir Elektrikli Mobilite Vizyonu: MORPHOZ tanıtıldı.

 

morphoz 1

 

Renault’nun Kişisel ve Paylaşılabilir Elektrikli Mobilite Vizyonu: MORPHOZ

 

Renault-Nissan İttifakı’nın yeni modüler CMF-EV elektrik platformu üzerine geliştirilen Renault Morphoz, Renault’nun 2025 yılı sonrasına yönelik kişisel ve paylaşılabilir elektrikli mobilite vizyonunu yansıtıyor. İhtiyaçlara göre kişiselleştirilebilen modüler bir otomobil olarak tanıtılan Morphoz, sürüş halindeyken bile indüksiyon yöntemi ile şarj edilen yüzde 100 elektrikli uyarlanabilir bir crossover konsept modeli. SAE International kurumunun yaptığı tanıma göre üçüncü seviye otonom sürüş ile donatılan Renault Morphoz’un “Şehir” versiyonu, 40 kWh akü kapasitesiyle, günlük kullanıma yönelik 400 km menzil sunuyor. Bu akü kapasitesi, kullanıcı ihtiyaçlarının yüzde 90’ından fazlasını karşılarken, karşılanamayan yüzde 10’luk kısım için, Morphoz ek bir Seyahat Menzili Artırma akü paketiyle donatılabiliyor. Araç özel bir istasyonda “Seyahat” moduna dönüştürülüyor ve sadece birkaç saniye içinde otomobile 50 kWh kapasiteli pil takılarak menzili 700 km’ye çıkıyor. Renault Morphoz konseptinde indüksiyonlu şarj modu bulunuyor. Şarj işlemi belli bir yerde (evde veya açık otoparkta) ya da bu teknolojiyle donatılmış yollarda sürüş halindeyken gerçekleştiriliyor.

 

İç Mekanda Karşılıklı Sohbet İmkanı

 

morphoz 4

 

Morphoz’un yolcu bölmesi, yola bakması gereken sürücü hariç tüm yolcuların sohbet etmek veya ortak bir aktivite yapmak için yüz yüze bakacak biçimde oturabilmelerini sağlayan bir “Paylaşım” modu sunuyor. Tamamen simetrik ön yolcu koltuğu, arkaya bakacak içimde tam tur döndürülüyor. Ayrıca Morphoz “Şehir” modundan “Seyahat” moduna geçirilince, arka yolcu koltukları otomatik olarak geriye doğru hareket ediyor ve iç mekanda ek alan oluşturuluyor. Bu sayede yolcular daha fazla bacak mesafesi elde ediyor. Diğer taraftan Renault Morphoz’un bagajı, “Şehir” modunda içeri doğru çekilip arka çıkıntısı azaltılarak sürüş ve park etmeyi kolaylaştırıyor. “Seyahat” modunda ise bagaj uzatılmış aerodinamik bir şekil alıyor. Bu dönüşüm gerçekleştirilirken, model ismi de tamponda gösteriliyor.

 

Kişisel Sanal Asistan

 

morphoz 3

 

Renault Morphoz direksiyonunun ortasında sürüş ve güvenlik bilgilerini gösteren 10,2 inçlik bir ekran yer alıyor. Direksiyonun arkasında ise gerçek bir gösterge paneli ve multimedya ekranı yokmuş gibi görünen bir gösterge paneli bulunuyor. Sürücünün ekranları kaldırmak istemesi halinde LIVINGSCREEN gösterge panelinin kolayca açılması sağlanıyor. Bu tekil geniş ekran, hem sürüş bilgilerini hem de multimedya sistemi bilgilerini görüntülüyor. LIVINGSCREEN paneli, manuel sürüş veya otonom sürüş modunda etkinleştirilebiliyor. Renault Morphoz’un sanal bir kişisel asistan olarak çalışan yapay zekası, üç farklı şekilde çağrılıp yönetilebiliyor: ekranlara veya konsola dokunarak, el hareketleriyle veya sesli komutla. Yapay zeka, “Şehir” modunda iki randevu veya toplantı arasındaki süreyi optimize ederek verimli bir yolculuk sunuyor. “Seyahat” modunda ise, Renault elektrikli araçlara yönelik “MY Renault” uygulamasındaki elektrikli araç yolculuk planı gibi, arzu edilen varış saatini ve kalan menzili dikkate alarak ilgili çekici yer önerileri sunuyor. Her iki modda da gösterge panelindeki büyük ekran, yolculuğu 3 boyutlu olarak gösteriyor. Morphoz sürücü ve yolcularının, araçtayken dijital yaşamlarına ara vermeleri gerekmiyor. Akıllı telefonlar, otomatik olarak algılanıyor ve her yolcu sevdiği şarkıları koltuklardaki hoparlörlerden dinlemeye devam edebiliyor. Evde planlanan bir yolculuk, navigasyon sistemi tarafından otomatik olarak alınıyor ve sistem, araç varış noktasına yakın bir yere park edilince, yürünecek son mesafenin rotasını sürücünün akıllı telefonuna gönderiyor.

 

morphoz 5

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM