Otomobillerde Turbo Nedir Turbo Nasıl Çalışır?

REKLAM

Küçük hacimli motorla çalışan Otomobillerde daha fazla havayı silindir içerisine göndermek için kullanılan Turbo Nedir Turbo Nasıl Çalışır?

 

 

Otomobillerde Turbo Nedir Turbo Nasıl Çalışır?

 

Turbo nedir diye sorduğumuzda, herkesin aklına önce güçlü motor gelmektedir. Ama aslında turbo, küçük hacimli motorla çalışan araçlarda daha fazla havayı silindir içerisine göndermek için kullanılır. Çünkü turbo bir nevi hava pompası görevi üstlenir. Motorun gücü, o motorun yanma hücrelerindeki belirli zaman aralıklarında tüketilmekte olan yakıt ile doğru orantılı olduğu ve yanmanın daha yüksek ve daha düzenli olarak gerçekleşebilmesi için daha fazla miktarda oksijene ihtiyaç duyulduğu için, motor bunu turbo vesilesiyle daha çok hava aktarabilmesiyle başarabilmektedir. Özetle turbo motor sistemi, içten yanmalı olarak çalışan motorlarda aşırı besleme sistemi olarak tanımlanabilir. Turbo motor sistemlerinde; turbo motorundaki türbin, aracın egzoz manifoldundan alınmakta olunan gazların gücü ile çevrilmektedir. Bu şekilde bu türbin hava pompasının çalışmasını sağlamaktadır. Kısaca turbo araç hızını birden arttırmayı amaçlar. Turbo sistemi motorun daha çok yakıt ve hava karışımını yakmasını sağlar. Turbo sisteminin normal etkisi kare başına 6 ya da 8 psi basınçtır ve yüzde 30-40 arası güç artışı sağlar.

 

Turbo Sisteminin Parçaları

 

Turbo ünitesi; bir türbin çarkı, bir kompresör çarkı ve bunları birbirine bağlayan bir milden oluşmaktadır. Turbo motorların egzoz kısmındaki tribünü çevirebilmeleri için; otomobilin egzoz manifoldundan metal bir hortum yardımıyla veya turbo özellikte olan motorun egzoz emme kısmının direkt egzoz manifolduna bağlanması gerekmektedir. Turbo motorundaki türbin, otomobilin egzoz manifoldundan alınan gazların gücü ile çevrilmektedir. Basınç yüklü egzoz gazı otomobilin motorunu terk etme aşamasına geldiğinde, turbo sisteminin türbin çarkına yönlendirilir. Göbekte bulunan mil, türbin ile birlikte döner ve milin diğer tarafında bulunun kompresör çarkının çevrilmesi sağlanır. Böylece kompresör yüksek hızla dönmeye başlar. Yüksek hacimdeki havayı emerek motorun silindirlerine yollar. Turbo sisteminin verimliliğini artırmak amacıyla genelde araya soğutucu olarak bilinen intercooler ünitesi eklenmektedir. Turbo ünitesinden çıkan hava sıcaklığı yaklaşık 160 dereceyi bulur. Bu sıcak hava intercooler ünitesinden geçerek soğutulmaktadır. Böylece havanın yoğunluğu artırılır. Hava yoğunluğu artarak araç silindirlerine daha fazla hava gönderilir. Böylece motorun aşırı beslendirilmesi sağlanır. Turboda ayrıca iki tane boru bulunur. Bunlardan birisi yağlama içindir. Birincisi üstte olur ve direkt yağ karterine bağlıdır. Bu sayede turbonun yağlanması da sağlanmış olur. Aşağıda bulunan boru ise yağın tahliyesi için kullanılır. Bu boru sayesinde turbo içerisinde kullanılan yağ kartere tekrar gönderilir. Bazı turbo modellerinde soğuma işlemini hızlandırmak için motor suyuda geçmektedir. Bunun için yağ boruları haricinde ikinci bir su giriş ve çıkışları da bulunuyor. Ayrıca turbo üzerinde turbo ve motorunun zarar görmemesi için wastegate denilen bir parça bulunuyor. Wastegate turbonun sigortası görevindedir. Wastegate’nin en önemli görevi turbo içrisinde basınç yükselmesi olduğunda bir tahliye kanalı açarak fazla basıncı dış atmosfere vermektedir.

 

Turbo Araçlar Nasıl Kullanılır?

 

Turbo aracınızı kullanırken adım adım dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar, motor ömrünün uzamasına yardımcı oluyor.

 

Aracı Çalıştırırken;

 

Soğuk havalarda daha yoğun bir kıvam alan yakıtın patlaması zorlaşacağı için kontağı yarım çevirmeli ve uyarı ışıklarının sönmesini beklemelisiniz. Böylece birkaç saniye içinde yakıt normal ısıya gelecektir.

 

Aracı Çalıştırdıktan Sonra;

 

Yola çıkmadan önce otomobilinizi en az bir dakika rölantide bekletmelisiniz. Havanın soğuk olduğu günlerde bu süreyi uzatmanız da mümkün. Aracı çalıştırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise ilk beş dakika 2500 devri geçmemeniz. Turbo mili ilk dakikalarda tam olarak yağlanmamış olduğundan otomobilinizi yüksek devirlerde çalıştırmak, motorun hareketli parçalarındaki aşınmaları artırabilir.

 

Otomobilinizi Durdurmadan Önce;

 

Dizel motorlu aracınızı stop etmeden önce yaklaşık bir dakika rölantide beklemek oldukça yararlı. Hatta uzun bir yolculuğa çıktığınızda bu süreyi uzatmanız da öneriliyor. Motoru kapattığınız an yağlanma duruyor, ancak hassas bir yapıya sahip turbo mili ve türbinler bir süre daha çalıştıkları için zarar görebiliyor.

 

Turbo Şarjlı Aracınızı Hangi Devirde Kullanmalısınız?

 

Turbo şarjlı aracınızı en verimli şekilde kullanmak için maksimum tork bandında kalmaya dikkat etmelisiniz. Araçlarda maksimum tork genellikle 1750-3750 aralığında. Bu durumda 4000 devirde aracınızı kullanmak pek tasarruflu olmayacaktır. Maksimum tork değeri, aracınızın modeline göre değişiklik gösterir.

 

Turbo Motorun Avantajları Nelerdir?

 

– Atık egzoz gazı enerjisinden faydalanan turbo motorlar, yakıt tasarrufu sağlamaları ile biliniyor. Turbo motorlarda sürtünme ve ısı kaybının daha az oluşu da daha fazla güç üretilmesine, doğal olarak da verimliliğe katkı sağlıyor.

– Daha az yer kaplayan turbo motorlar, daha hafifler.

– Küçük boyutlu turbo motorlar daha sessiz çalışıyorlar.

– Yüksek hava basıncına sahip turbo motorların performansları da daha yüksek.

– Turbo beslemeli motorlar yüksek torka daha kolay erişiyor. Turbo aracınızı kullanırken hız kaybınız az oluyor ve yolculukta daha az vites değiştirmiş oluyorsunuz.

 

Turbo Sisteminin Çalışma Prensibi

 

– Egzoz manifoldundan bir metal hortum yardımıyla ya da turbo motorunun egzos emme kısmının direkt olarak egzoz manifolduna bağlanmasıyla turbo motorunun egzoz kısmındaki tribünü çevirir.

– Çevrilen egzos türbini bir kol yardımıyla kompresör tribününü çevirir.

– Çevrilen kompresör türbini havayı alarak intercooler’a pompalar.

– Intercooler’da soğutularak hava molekülleri küçültülür.

– Sıkıştırılan hava emme manifoldundan yanma odasına basılır.

 

Turboşarjlı motorlarda dikkat edilmesi gerekenler

 

– Turboşarj mili oldukça hızlı döner (150.000 d/dk) ve hassas bir yağlama ve yataklama sistemine sahiptir. Bu sebeple motorlarda kalın yağ kullanılmamalıdır.

– Yağlama borularında kaçak bulunmamalıdır.

– Motor rölanti devrindeyken stop edilmelidir.

– Motor ilk çalıştırıldığında ani gaz verilmemelidir.

– Motor normal sıcaklığına ulaşmadan fazla yüklenilmemelidir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM
REKLAM
REKLAM

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle