4 Şubat 2019 18:16:44 | Son Güncelleme: 4 Şubat 2019 18:19:54

Otomobilinizin Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gereken 8 Şey

Sahip olduğunuz otomobilin uzun süre sizinle olmasını sağlamanız için Otomobilinizin Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gereken 8 Şey nedir sıraladık.

 

 

Aracın kullanım kılavuzunu okuyun ve bakımı buna göre planlayın

 

 

Aracınızın önerilen bakım programına uymak, soğutma sisteminiz, aktarma organınız, süspansiyonunuz ve diğer bileşenlerinizle ilgili masraflı sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Tavsiye edilen programa uymak aynı zamanda üretici garantisinden tam olarak faydalanmanıza yardımcı olur.

 

Kısa Mesafeli Sürüşlerden Kaçının

 

Soğuk çalıştırma, motoru zorladığı gibi daha fazla yakıt tüketimine ve fazla çevre kirliliğine sebep olur. Kısa yolculuklar, susturucunuzun ömrünü de önemli ölçüde kısaltabilir. Temel olarak, soğuk bir motoru çalıştırdığınızda egzozda yoğuşma olur ve aracı sistemdeki yoğuşmanın tümünü buharlaştıracak kadar uzun süre çalıştırmazsanız, susturucunuzda aşırı miktarda su birikebilir ve pas içinde kalabilir.

 

Otomobilinizdeki Sıvıları Kontrol Edin

 

 

Antifriz, yağ, şanzıman yağı, hidrolik direksiyon sıvısı ve fren hidroliği seviyenizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için iyi bir zaman, yakıt alımı yaptığınız andır. Aracınız sıvı sızdırmasa bile, herhangi bir zamanda bu oluşabilir. Bu nedenle sıvı seviyelerini sık sık kontrol etmenizde fayda var.  Ayrıca bu sıvıların bazılarının rengini de kontrol etmelisiniz. Bunlardan bazılarında inceleyebileceğiniz şeffaf plastik tanklar var, bazılarında çubuklar var. Antifriz pembe, yeşil veya sarı renkte olmalıdır. Kahverengi antifriz her zaman değiştirilmelidir çünkü içinde pas veya çok fazla kir vardır ya da muhtemelen her ikisi de. Yağ normalde (yeniyken) açık kahverenklidir. Beyaz ve milkshake benzeri görünen yağ, antifriz / soğutucu madde ile kirlenmiş veya çok nadiren, yoğun miktarda yoğuşma olmuş olabilir. Bu durumda aracınızı yakında servise götürmelisiniz. Şanzıman yağı parlak kırmızı olmalı ve yanık kokmamalıdır. Görünüyor ya da yanmış kokuyorsa, şanzıman yağını değiştirin. Çok kötüleşmesine izin vermek şanzımanınıza zarar verebilir. Özellikle vites değiştirme veya vites değiştirme ile ilgili problemleriniz varsa, dahili bir iletim problemi yaşama şansınız da var.

 

Motor Yağınızı Düzenli Olarak Değiştirin

 

 

Bu, daha fazla kilometre yapmanızı ve motorunuzu korumanızı sağlayacaktır. Yağ değişimleri arasında önerilen kilometre, kullandığınız yağ türüne ve sürüş koşullarına bağlı olarak 5000 – 8000 kilometre) veya her 3 ila 6 ayda birdir. Bunu yapmak, otomobilinizin yaklaşık 320 bin kilometreye ulaşmasını mümkün kılabilir. Yağ filtresini aynı anda değiştirin; kirli bir filtreden temiz yağ koymanın bir anlamı yok ve filtreler çok ucuzdur. Yağınızı ne sıklıkta değiştireceğinizden emin değilseniz, aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol edin veya yetkili servis ile iletişime geçin.

 

Hava Filtrenizi Değiştirin

 

 

Bu, çok az aletle veya aletsiz evde kolayca yapabileceğiniz bir şeydir. Sadece bir tornavida yeterli. Neredeyse tüm otomobil yedek parça mağazalarından bir hava filtresi satın alabilirsiniz ve kullanım kılavuzunuz size hava filtrenizin bulunduğu yeri gösterecektir. Kirli, tozlu bir filtre menzilinizi düşürebilir ve aracınızın kötü bir şekilde hızlanmasına neden olabilir.

 

Fren balatası kalınlığını takip edin ve balataların metale değerek aşınmasına izin vermeyin

 

 

Balata ve disk arasındaki sürtünme fren disklerine ve muhtemelen kaliperlerinize zarar verecektir. Disk ve kaliperlerin değiştirilmesi balatalardan çok daha pahalıdır. Bu nedenle balataların düzenli temizliğine ve gerektiğine değişimine gereken önemi verin.

 

Lastiklerinizi Kendi Aralarında Değiştirin

 

Lastiklerinizin birbiriyle değiştirilmesi çok önemlidir ve sırttaki eşit olmayan aşınma ve yıpranmayı azaltır. Ayrıca lastiklerin ömrünü de uzatır. Tavsiye edilen rotasyon döngüsü yılda iki kez veya her 10 – 12 bin km arasındadır. Bunları çapraz olarak döndürün – ön sağdan arka sola ve ön soldan arka sağa. Ancak bu değişim aracınızın aktarma organlarına ve lastik tipine bağlı olarak değişebilir. Bazı lastiklerin (özellikle spor otomobillerde) yönlü olduğunu ve sadece bir yönden dönmesi gerektiğini unutmayın.

 

Lastik hava basınçlarını sürekli kontrol edin

 

 

Az şişirilmiş lastikler lastik ömrünü 15 azaltabilir ve yakıt tüketiminizi de yüzde 10 artırabilir. Lastiklerin şişirilmesi belki de tüm faaliyetler arasında en kolay olanıdır ve çoğu mağaza lastik basıncı ölçü aletlerini çok düşük bir maliyetle satmaktadır. Lastik basıncınızı her yakıt aldığınızda kontrol etmek, lastik aşınmasını azaltır ve bu sorunları önler. Lastik diş derinliğini düzenli kontrol edin. Derinliği belirli seviyenin altına inen lastikleri kullanmaya devam etmeden değiştirin.

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak