DOLAR

33,0108$% -0.22

EURO

35,9678% -0.56

STERLİN

42,7118£% -0.32

GRAM ALTIN

2.546,24%-2,09

ONS

2.398,84%-1,88

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2207834฿%5.07445

a
  • Vidyoto
  • Otomobil
  • Manuel Otomobil Kullanırken Yapılmaması Gereken 8 Hareket

Manuel Otomobil Kullanırken Yapılmaması Gereken 8 Hareket

Manuel Otomobil Kullanırken Yapılmaması Gereken 8 Hareket
0

BEĞENDİM

REKLAM

 

Sürücüleri Manuel Otomobil Kullanırken Yapılmaması Gereken 8 Hareket konusunda uyaracak en önemli ve zararlı alışkanlıkları listeledik.

 

Manuel Otomobil Kullanırken Yapılmaması Gereken 8 Hareket

 

Manuel şanzımanotomobil kullanmak, otomatik şanzımanlı otomobillere kıyasla çok farklı bir sürüş gerektirir. Hatta bazıları manuel şanzımanlı bir otomobili kullanmayı gerçek bir sürücünün testi olarak düşünebilir. Bu yazıda, manuel şanzımanlı bir otomobil kullanırken kaçınılması gereken en önemli ve zararlı alışkanlıkların bir listesini hazırladık. Bu kuralların bazıları yoruma açıkken bazıları da kesindir. İşte manuel şanzımanlı bir otomobil kullanırken asla yapmamanız gereken 8 hareket.

 

1- Debriyaja Basmadan Vites Değiştirmeyin

 

debriyaja basmadan vites degistimeyin

 

Manuel otomobil kullanırken asla yapılmaması gereken şeylerin en başında debriyaja basmadan vites değiştirmek gelir. Hiçbir sürüş tekniği, hiçbir mekanik bilgisi debriyaja basmadan vites değiştirmeyi mümkün kılmaz. Denemeyin!

 

2 – Debriyaja Basmadan Frenlemeyin

 

debriyaja basmadan frenlemeyin

 

Genellikle fren yaparken ve yavaşlarken motorun devri azalır ve çok düşerse araç durur. Bu nedenle, araba durmadan önce debriyajı kavramak önemlidir.

 

3- Elinizi Vites Topuzu Üstünde Tutmayın

 

elinizi vites topuzu ustunde tutmayin

 

Bunun nedeni, vites kolunun doğrudan seçici çatala bağlanmasıdır. Buraya basınç uygulandığında dişlilere ve senkronizörlere sürtünerek erken aşınmaya neden olabilir. En kötü senaryo ise her şeyin kırılmasıdır. Şanzıman çok karmaşık ve hassas bir teknoloji parçasıdır. Bu nedenle tüm güvenlik endişeleri bir yana, vites değiştiriciye gereksiz baskı yapmamak yerine her iki elinizi de direksiyon üzerinde tutmak en iyisidir.

 

4- Yokuş Kalkışta Debriyaja Yüklenmeyin

 

yokus kalkista debriyaja yuklenmeyin

 

Yokuş üzerinde bulunan aracınızın kaldırılması düzlük yerlere göre daha zordur. Yokuşta otomobili kaldırmanın en kolay yolu el freninden destek almaktır. El freni çekili iken sağ ayağınız ile normalde yaptığınızdan biraz daha fazla gaz pedalına basar, aynı zamanda sol ayağınızı debriyaj pedalından yavaşça kaldırmaya başlarken el frenini de indirirseniz aracınız rahatça hareket edecektir. Sadece debriyajla kalkmayı denemeniz tamirciye erken bir ziyaret sağlamak için iyi bir yoldur.

 

5- Ayağınızı Debriyaj Pedalı Üstünde Tutmayın

 

ayaginizi debriyaj pedali ustunde tutmayin

 

Koltuğunuzu direksiyon simidine çok yakın olarak ayarlarsanız, bilinçsizce ayağınızı debriyaj pedalına bastırma eğiliminde olabilirsiniz. Bundan kaçınmanın yolu, doğru koltuk ayarını yapma ve ayağınızı debriyajın yanındaki ayak dayamasına yerleştirme alışkanlığı edinmenizdir. Debriyaj üzerindeyken otomobiliniz sürdüğünüzü düşünüyorsanız, arabadan (veya vites kutusundan) keskin bir yanma kokusu şüphelerinizi doğrular.

 

6- Kırmızı Işıkta Arabanızı Viteste Tutmayın

 

kirmizi isikta arabanizi viteste tutmayin

 

Manuel Otomobil Kullanırken Yapılmaması Gereken 8 Hareket sıralamasını altıncısı kırmızı ışıkta dururken debriyaja basılı olarak viteste beklemeniz. Bu hareket debriyaj balatasına zarar verebilir. Vitesi boşa alın sadece frene basılı olarak bekleyin.

 

7- Motor Devri Yüksek İken Vites Küçültmeyin

 

motor devri yuksek iken vites kucultmeyin

 

Doğal olarak, yüksek devirde vites küçültmek motorun daha fazla çalışmasına neden olur ve motorun kırmızı çizgisini aşmasına veya aşırı ısınmasına neden olur. Tersine, motor devri çok düşük olduğunda vites büyütmek takometrenin daha da düşmesine neden olur, bu da otomobilin durmasını sağlar.

 

8- Düşük Devirde Gaz Pedalını Köklemeyin

 

dusuk devirde gaz pedalini koklemeyin

 

Bu, motorun daha az verimli çalışacağı ve muhtemelen aşırı ısınacağı anlamına gelir. Performans kaybını ve motor risklerini önlemek için gaz pedalına basmadan önce vites küçültün.

 

Manuel Otomobil Kullanırken Yapılmaması Gereken 8 Hareket

 

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın: Vidyoto

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye’de 2022 Yılının Otomobili Belli Oldu