21 Ağustos 2017 09:16:10 | Son Güncelleme: 23 Mayıs 2018 18:19:58

KÜÇÜK BOYUTTA BÜYÜK SUV TADI: HYUNDAI i20 ACTIVE

Her segmentte bir SUV tasarımı görmeye son yıllarda epey alıştık. KÜÇÜK BOYUTTA BÜYÜK SUV TADI HYUNDAI i20 ACTIVE de bunun en son örneklerinden.

 

 

KÜÇÜK BOYUTTA BÜYÜK SUV TADI HYUNDAI i20 ACTIVE

 

Hyundai i20 Active, sportif görünümüzü ön tasarımı ile hemen ortaya koyan bir model. Sportif altıgen ızgara, ızgaranın şekli ile güzel bir uyum sağlayan tampon altı koruma plakası ve Alçak konumlandırılmış geniş dairesel ön sis lambaları Yeni i20 Active’in ön kısmını güçlü gösteren tasarımsal öğeler. i20 Active’e profilden baktığımızda ise crossover tasarım özelliklerini tam olarak yansıttığını söyleyebiliriz. modele özel 17 inç çaplı jantlar ilk bakışta göze çarpıyor. Çamurluk kaplamaları ile birlikte ön ve arka tamponlar arasında mat siyah bir bağlantı oluşturan yan eteklerin burada kaportanın alt kısmını çiziklerden ve darbelerden koruduğunu görüyoruz. Bu da arazi şartlarında kullanımda avantaj sağlıyor. Ön ve arka koruma plakaları ile uyumlu şekilde gümüş renginde olan tavan rayları da i20 Active’in bulunduğu segmentin oyuncusu olduğunu anlatıyor. Profildeki dikkat çekici bir detay da gümüş giri renkteki yakıt tankı kapağı.

 

 

Hiç şüphesiz araca bir hava katmış. i20 Active’in arka tasarımı da aynı hareketliliği sunuyor. Özellikle arka tamponun içine doğru konumlanmış yuvarlak formlu arka sis ve geri vites lambaları ile yerden yüksekliğini vurgulayan gümüş renkli geniş koruma plakası arka tasarımda dikkat çeken unsurlar. Sportif tasarımlı, içinde üçüncü stop lambası da yer alan entegre arka spoyler de arka tasarımdaki dinamizmi tamamlıyor. 2.570 mm’lik aks mesafesine sahip i20 Active’in boyu 4065, genişliği 1760, yüksekliği de 1529 mm. 301 litre hacimli bagaja sahip i20 Active, koltuk sırtlıkları yatırıldığında 1017 litrelik bagaj hacmine ulaşıyor. Kısaca söyleyecek olursak Hyundai i20 Active, dış tasarımındaki dinamizm ile yer aldığı segmentin hakkını veriyor.

 

 

Hyundai i20 Active’in iç tasarımına baktığımızda i20 ile benzer bir iç tasarım bizi karşılıyor. Kullanılan malzeme çok yumuşak olmasa da kalite konusunda üzmüyor. Deri kaplama direksiyon ele tamamen oturuyor ve kalite algısı yüksek. Mekanik göstergeli hız ve devir saati kadranın ortasında dijital yol bilgisayarına sahip gösterge paneli sürücü odaklı bir yapıya sahip. Direksiyondan kolaylıkla kumanda edilen dijital yol bilgisayarı ihtiyaç duyulan tüm bilgilere kolaylıkla erişim sağlıyor. Orta konsolda yer alan 7 inç’lik dokunmatik ekranlı multimedya sistemi tepkilere hızlı cevap veriyor. Sistem sahip olduğu Radyo/CD/DVD/MP3 Çalar, Navigasyon özelliği ve Türkiye haritası, Bluetooth ve SD kart okuyucu ile araç içindeki tüm teknolojik ihtiyaçları karşılıyor olması önemli bir detay. Otomobil de ayrıca USB ve AUX girişi ile 180 Watt’lık 2 adet çakmaklık girişi yer alıyor. Bu kadar teknolojik özellikler sunan otomobilden dijital klima ve deri koltuklar beklemek segmenti için biraz fazla olabilir ama yine de akıllara gelmiyor değil açıkçası. Otomobil iç mekanda oldukça cömert saklama gözleri sunuyor. Torpido kapağı rahat erişim sağlayacak şekilde açılıyor. Ayrıca klima açıldığında soğutma özelliğine de sahip. Kapı cepleri ile orta kısımdaki bardaklıklar, güneş gözlüğü bölmesi ve vites topuzu önündeki küçük bölüm küçük eşyaların konması için ideal alanlar sunuyor. Koltukların bel ve yan destekleri oldukça başarılı. Özellikle şehirlerarası yolculuklarda bel ağrısı yaşamadan yolculuklarınızı yapabiliyorsunuz. Otomobilin arka kısmı da gayet geniş bir yaşam alanı sunuyor. Tatminkar diz ve baş mesafesi ile arkadaki yolcular rahat bir yolculuk yapabilir. Tabi boyutları fazla abartmadıkça.

 

 

Motorun küçük hacimli olmasına bakmayın. Üreticiler artık küçük motorda büyük güç sunabiliyor. Bunun örneğini, ilk kez i20 Active’de kullanılan 1.0 T-GDI turbo benzinli motorda görüyoruz. Bu motor 6000 d/d’de 120 HP güç ve 1500 – 4000 d/d aralığında 171,6 Nm tork değeri sunuyor ki oldukça iyi rakamlar. Otomobili 183 km/s son hıza ulaştıran bu motor, otomobilin 0-100 km’s hızlanmasını 10.3 saniyede tamamlıyor. 6 ileri manuel şanzımanın kullanıldığı i20 Active’de motor şanzıman uyumu gayet başarılı. Kısa geçiş aralıkları sarsıntısız ve sessiz geçiş sunuyor. Bu da konforu epey artırıyor. Otomobil standart versiyondan 2 cm yüksek. Süspansiyonları da sert dizayn edilmiş. Bu otomobilin bozuk zeminlerde biraz zıplamasına ve ses yapmasına neden olsa da yol tutuşta ve özellikle virajlarda kolay manevra yapılmasını sağlıyor. Otomobili 900 km’ye yakın kullandım ve büyük çoğunluğu şehirler arası yolculuktu. Bu yolculukta sakin kullanımda otomobilin ortalama yakın tüketimi 100 km’de 5.8 litre olarak gerçekleşti. Tabi şehir içi kullanımda bu oran rahatlıkla 7.5 litreye çıktı.

 

 

Yalıtım açısından baktığımızda Hyundai’nin giderek artan iyileşmesi i20 Active’de de söz konusu. Özellikle lastik ve rüzgar sesi yüksek hızlara çıkılmadıkça gelmiyor. Tabi yüksek hızlarda doğal olarak lastik ve rüzgar sesi içeri giriyor ama o da rahatsız edici değil. Burada motor sesine değinmek lazım. Küçük hacimli ama nispeten güçlü motorun keyifli bir tınısı var. Ara hızlanmalarda ve yüksek devirli kullanımlarda motor sesini dinleyin derim. Start/Stop, Hız Sabitleyici ve Hız Limitleyici, ABS + EBD + BAS, Elektronik Denge Kontrol Programı (ESP), Araç Stabilite Yönetim Programı (VSM) ve Yokuş Kalkış Destek Sistemi (HAC) gibi donanımların olduğu paket olan Actıve Elıte paketi i20 Active’in tek donanım paketi. Bu paketle i20 Active 74 bin TL gibi oldukça rekabetçi bir fiyatla satılıyor.

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak