Kış Lastiğini Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

7 °C ‘ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artıran Kış Lastiğini Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

kis lastigi

 

Kış Lastiğini Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Araçlara, araç üreticisinin önerdiği kış lastik markası, tipi, ölçü, yük sınıfı ve hız sınıfı takılmalıdır. Bu bilgiler aracın kullanıcı el kitabı veya araç üzerinde bulunmaktadır. Aracın yetkili servisleri de bu konuda bilgi verebilir. Araç üreticisi tarafından Kış lastiği markası ve tipi önerisi verilmemişse, seçilecek kış Lastiğinin aracın üzerindeki Standart Yaz Lastiği ile aşağıdaki özellikleri aynı olmalıdır;

– Ölçü : Genişlik (mm) / Profil (%) X Jant çapı (inç)
– Yük sınıfı : Load Index
– Hız sınıfı : Speed Index Aşağıdaki durumlarda Standart Yaz Lastiği ile farklı özelliklere onay verilebilir:
– Çapı aynı genişliği daha az veya fazla olan Kış Lastiği kullanılabilir.

Bu bilgiler aracın Kullanıcı El Kitabında veya üzerindeki etikette vardır.
– Yük Sınıfı orjinalden daha yüksek olabilir, ancak kesinlikle düşük olmamalıdır. Kış Lastiğinin mutlaka;
– Üzerinde “Kış Lastiği” sembolünün olması,
– Üretim Yılı ve Ayının kontrol edilmesi,
– Garanti şartlarının öğrenilmesi,
– Aracın tüm tekerleklerine takılması gerekir (4 x 4 x 4 kuralı)

 

Kış Lastiğinin çeşitli otomobil dergileri veya kuruluşlar tarafından yapılmış testlerdeki sonuçları, fiyatlarının yanında, aşağıdaki önem sırasına göre göz önüne alınmalıdır:
– Kuru yolda fren
– Islak yolda fren
– Karda Fren
– Karda Çekiş Kış Lastiği kışın, kardan çok kuru ve ıslak zeminlerde kullanılmaktadır. Sadece kar üzerinde iyi sonuç veren, kuru veya ıslak yolda kötü sonuçlar veren ve bu nedenle “Kar Lastiği” adıyla pazarlanmaya çalışılan lastik iyi bir Kış Lastiği olamaz.

 

En iyi Kış Lastiği;  – Karda Fren ve Çekiş yönünden yeterli, – Kışın Kuru ve ıslak zemindeki performansı, yazın Yaz Lastiğinin performansına en yakın sonuç veren lastiktir. 1 Kasım 2012 itibariyle devreye girmiş olan 1222/2009/AT “Lastik Etiketi” mevzuatına göre 1 Temmuz 2012 tarihinden sonra üretilen lastiklerin üzerinde lastiğin üç temel özelliğini derecelendiren bir etiket olma zorunluluğu vardır: – Yuvarlanma Direnci (Yakıt Tüketimi) : A,B,C,D,E,F,G (A:en iyi G:En kötü) – Islak yolda tutunma (Fren mesafesi): A,B,C,D,E,F,G (A:en iyi G:En kötü)

 

Hangi Kış Lastiğini alayım” veya “En İyi Kış Lastiği hangisidir?” diye soran bir araç sahibine verilebilecek en doğru tavsiye “Lastik Etiketi” ve aşağıdaki tablodur: “Lastik Etiketi” yardımıyla İyi Kış Lastiği seçimi (TAVSİYELER)  – Yuvarlanma Direnci (Yakıt Tüketimi): C – E arasında (A:en iyi G:En kötü) – Islak yolda tutunma (Fren mesafesi): C (A:en iyi G:En kötü) Gözden kaçırılmaması gereken, iyi Kış Lastiğinin (C) sınıfı “Islak yolda Fren” Performansının araca ve kişiye getireceği güvenliktir. Aşağıdaki grafikte iyi kış lastiğinin sahip olabileceği “Islak yolda Fren” (C) sınıfı lastik takılı araca (E) veya (F) sınıfı lastik takılmasıyla artaya çıkan fren mesafesi gösterilmektedir.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM