İsmi Neden Murat Hiç Düşündünüz mü? İşte Tarihi Sebep

REKLAM

 

Türkiye’nin en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Tofaş’ın 1971’de ürettiği ilk modelin İsmi Neden Murat Hiç Düşündünüz mü? İşte Tarihi Sebep.

 

 

REKLAM

İsmi Neden Murat Hiç Düşündünüz mü? İşte Tarihi Sebep

 

Tofaş fabrikasının temelleri 1968 yılında atılırken, inşaatına, Bursa valisiyle hissedar temsilcilerinin katıldığı sade bir törenle, 13 Nisan 1969 günü başlandı. Kapalı inşaat sahası 73.465 metrekare olarak belirlendi ve tüm inşaat 22 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Yılda 20 bin adetlik kapasiteyle devreye alınan fabrikada ilk üretim 1971 yılında başladı.

 

 

Fabrikanın resmi açılışı Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst düzeyiyle birlikte Bursalı devlet erkânı, Koç ve Agnelli Ailesi mensupları, Fiat ve Koç Holding yöneticileri ve büyük bir davetli kitlesinin katılımıyla gerçekleşti.

 

 

Kurucu ekibin isim arayışına girmesi üzerine, fabrikanın yanından geçen çaydan ilham alan ‘Nilüfer’, Bursa ovasına atıf yapan ‘Ova’, Bursa’nın ipekçiliğinden yola çıkılarak önerilmiş olan ‘Koza’, eteklerine yaslandığı ‘Uludağ’ ve Bursa iline bir zaman adını vermiş olan Murad-ı Hüdavendigar’ı akla getiren ‘Murat’ isimleri gündeme getirildi. Bu isimler arasından ‘Murat’ ismi kabul gördü. Üretilen ilk araç ise Murat 124 oldu. Üretiminin başladığı 1971 yılından 1976 yılına dek toplam 134 bin 867 adet satılan Murat 124 ilk kez 1974 yılında Mısır’a ihraç edildi.

 
 

1976 yılında Murat 131, 1977 yılında Şahin, 1981 yılında ise Kartal ve Doğan modellerinin üretimleri başladı.

 

 

1990 yılında Tempra modelini banttan indiren Tofaş, 1993 yılında fabrikasını, yoğun talebi karşılamak için üçlü vardiya düzenine geçirdi. Hafta sonu ve bayram mesaileriyle üretimi yılda 200 bin adede dayanmıştı. 1 milyonuncu aracın banttan indirilmiş olduğu yıl da kayıtlara 1993 olarak geçti.

 

 

Tofaş’ın 1994 yılındaki Fiat Uno üretimiyle, Türkiye pazarına ilk kez, yerli üretim küçük sınıf bir otomobil sunulmuş oldu.

 

 

1995 yılına gelindiğinde, Tempra modeli ile Türkiye’nin Avrupa pazarlarına ilk büyük ölçekli ihracatı gerçekleşti.

 

 

Tofaş’ın ilk Ar-Ge çalışmaları da 1994 yılında başlamıştı. İlk etapta Fiat lisansıyla üretilen araçların Türkiye koşullarına uygun hale getirilmesi amacıyla kurulan Ar-Ge, yıllar içinde gelişerek Tofaş’ın yenilenme sürecinde önemli bir rol oynadı.

 

 

Tofaş, 1998 yılında Fiat Palio modelinin geliştirilmesi sürecine dahil oldu. Böylelikle ilk defa küresel bir ürün projesinde yer aldı.

 

 

1999 yılında ise Bursa’daki üretim tesisinde Marea ve Brava modellerinin üretimine başlandı.

 

2000 yılına gelindiğinde, Tofaş’ın yeni nesilleriyle üretimine ve ihracatına bugün de devam ettiği, Fiat Doblo üretimine başlandı.

 

 

2002 yılında Albea üretimine başlayan Tofaş’ta, Albea Projesi ile ilk kez yeni ürün prototipi geliştirilmiş oldu. Bu model daha sonra Fiat’ın küresel üretim yelpazesine dahil oldu ve farklı ülkelerdeki Fiat işletmelerinde üretime alındı.

 

 

Türkiye’nin en çok satan otomobil modellerinden Fiat Linea’nın üretimine ise 2005 yılında ‘start’ verildi.

 

 

2005 yılında Türkiye’de yeniden bir ilki gerçekleştiren Tofaş, MCV kodlu çoklu marka, “Minicargo Projesi”ne başladı.

 

 

Doblo’nun 2014 yılında Kuzey Amerika pazarına özel bir versiyonu geliştirildi ve RAM markası altında, ProMaster City ismiyle ihraç edildi.

 

 

Yeni Doblo ile başlayan ve Egea ile devam ederek devreye alınan yeni model yatırımları 1,5 milyar dolar ile ülkemiz otomotiv sektöründe “Tarihin En Büyük Yatırımı” olarak kayda geçti.

 

 

Fiat Egea Sedan’ı ilk kez 2015 yılında bantlarından indirdi. Ardından Hatchback ve Station Wagon modellerinin üretimine başlandı. Modeller “Tipo” adıyla Avrupa, Dodge markası altında “Neon” ismiyle Meksika pazarlarına sunuldu.

 

 

Tofaş Ar-Ge Merkezi, Bilim, Teknoloji, ve Sanayi Bakanlığı tarafından 2016 ve 2017 yıllarında art arda “Otomotiv Sektöründe En iyi Ar-Ge Merkezi” seçildi. Tofaş, ayrıca Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ve kuruluşların Ar-Ge’ye ayrılan yatırım tutarlarına göre belirlenen sıralamada, üç yıl üst üste Türkiye’den ilk sırada yer alan firma oldu.

 

 

REKLAM
Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. linea 2007 yılında üretime geçildi diye biliyorum.Birde Şahin olarak ilk 1982 yılında diye biliyorum. 1977 yılında çıkanlar sadace murat 131 adı altında çıkıyordu diye biliyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM
REKLAM
REKLAM
REKLAM
Vidyoto’yu Facebook’ta Takip Edin

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle