Honda’dan Şok Karar Artık Civic Sedan Satılmayacak

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Türkiye pazarlarında başarılı satış adetlerine sahip Honda’dan Şok Karar Artık Civic Sedan Satılmayacak.

 

 

Honda’dan Şok Karar Artık Civic Sedan Satılmayacak

 

Satışa sunulduğu 1972 yılından bu yana dünya çapında ciddi satış başarıları elde eden, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Türkiye pazarlarında başarılı satış grafiği yakalayan Honda Civic, anavatanı Japonya’da ise bir türlü aynı başarıyı elde edemedi. 2010 yılında JDM Civic’i komple yelpazeden düşüren Honda, 2017’de yeniden Japonya pazarına Civic’i sürse de, zayıf satış rakamları yüzünden yeniden sedan gövde tipinin satışını durduracak. Bir önceki finansal yılda sadece bin 619 adet Civic Sedan satılırken Honda, 2019’da kei car segmentini domine eden N-Box modelinden ise 250 bin adet satmayı başarmıştı.

 

Sadece Satış Değil Üretim de Duracak

 

Honda, dört kapılı Civic modelini Japon pazarından çekmenin yanında bu versiyonun ülkedeki üretimini de durdurma kararı aldı. 10’uncu nesil Civic’in hatchback ve Type R versiyonları ise Japonya’ya İngiltere’den ithal edilmeye devam edecek. 2021 yılında Honda hem Swindon’daki (HB ve Type R) hem de Türkiye’deki (Sedan) tesislerini kapatacak ve yüksek ihtimalle imalatı gümrük anlaşmalarının sağlanması dolayısıyla tamamen Japonya’da gerçekleştirecek.

 

Kaynak: Motor1 Türkiye

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?