4 Mayıs 2019 16:40:57 | Son Güncelleme: 4 Mayıs 2019 16:45:25

En Çok Arıza Yapan 10 Otomobil Modeli Belli Oldu

What Car Dergisi’nin 14 bin kullanıcıyla yaptığı anket ve incelediği arıza raporlarından çıkan güvenilirlik puanlarına göre En Çok Arıza Yapan 10 Otomobil Modeli Belli Oldu.

 

 

En Çok Arıza Yapan 10 Otomobil Modeli Belli Oldu

Sıfır km ya da ikinci el otomobil satın almak isteyenler için otomobilin tasarımı, performansı, güvenliği, teknik özellikleri ve yakıt tüketimi kadar ne sıklıkla arızalandığı yaptığı da büyük önem taşıyor. Araştırma şirketlerinin gerçekleştirdiği çalışmalarla ortaya çıkardıkları otomobillerin arıza puanları da müşterilere önemli bilgiler veriyor. Bu araştırmalarla otomobillerin belli bir zaman aralığında kaç kez arıza yaptığı, tamir masrafları, tamirat için geçen süre ve kaç kilometre yol yaptığı gibi parametreler ortaya çıkarılıyor ve buna göre ortaya çıkarılan arıza puanları otomobil satın alırken müşterilere yol gösteriyor. İngiltere merkezli otomobil dergisi What Car, 14 bin kullanıcı ile yaptığı anketler ve otomobil garanti şirketi Warranty Direct’e ait Reliability Index’in yayımladığı istatistiklere dayanarak oluşturduğu  listeye göre En Çok Arıza Yapan 10 Otomobil Modeli Belli Oldu. İşte o liste:

 

10 – Volkswagen Polo

 

 

Arıza puanı: 14. Volkswagen Polo modelini kullanan sürücülerden alınan geri bildirimlere göre her 5 Polo kullanıcısının biri, arızalardan şikayetçi durumda. Arıza raporları üzerinde yapılan araştırmalara göre 100 üzerinden 14 arıza puanına sahip olan aracın arızalarının yüzde 42.86’sı aks ve süspansiyon sisteminde oluşurken bu oranı yüzde 28.57 ile ısıtma ve soğutma sistemleri takip ediyor.

 

9 – Nissan X-Trail

 

 

Arıza puanı: 16. Nissan  X-Trail modelinin sahipleriyle yapılan anketlere göre kullanıcıların yüzde 43’ü araçlarında sorun olduğunu söylüyor. Arıza raporlarına göre 100 üzerinden 16 arıza puanı alan X-Trail’de en sık rastlanan sorunlar ise yüzde 32.38 oranıyla aks ve süspansiyon sisteminde ortaya çıkıyor. yüzde 16.67 oranıyla elektriksel sorunların görüldüğü araçlarda yüzde 13.33 oranında motor arızaları rapor ediliyor.

 

8 – Volvo XC90

 

 

Volvo XC90 modelini kullanan sürücülerden alınan geri bildirimlere göre sürücülerin yüzde 56’sı araçlarındaki arızalardan şikayetçi durumda. Yüzde 24 oranında aks ve süspansiyon sistemi sorunlarının görüldüğü araçta, yüzde 18.93 oranında elektriksel sorunlara rastlanıyor.

 

7 – Mercedes-Benz C-Class

 

 

Arıza puanı: 17. Mercedes-Benz C-Class modelinin kullanıcılarıyla yapılan anketlere göre her 3 C-Class’tan 1’inde sorun yaşanıyor. C-Class modellerinde ortaya çıkan sorunların yüzde 33.07’si aracın elektriksel sisteminde oluşurken bu oranı yüzde 17.72 ile ısıtma ve soğutma sistemi arızaları, yüzde 15.35 ile de motor arızaları takip ediyor.

 

6 – Citroen C4 Cactus

 

 

Arıza puanı: 18. Citroen C4 Cactus modelini kullanan kullanıcılardan alınan bilgilere göre neredeyse her 5 C4 Cactus’ten 1’i sorunlu. Aks ve süspansiyon sisteminde görülen sorunların yüzde 24.83 oranıyla başı çektiği 100 üzerinden 18 arıza puanına sahip araçta yüzde 15.56 oranında elektriksel sistem yüzde 15.89 oranındaysa motor arızaları yaşanıyor.

 

5 – Audi Q5

 

 

Arıza puanı: 18. Audi Q5 modelini kullanan kullanıcılardan alınan geri bildirimlere göre her 3 Q5 kullanıcısından 1’i, aracının arızalarından şikayetçi. Arıza raporlarına göre 18 arıza puanına sahip olan Q5’te arızaya en çok rastlanan bölüm yüzde 28.74 oranıyla elektriksel sistem olurken bu oranı yüzde 20.96 ile motor arızaları izliyor.

 

4 – Peugeot 308

 

 

Arıza puanı: 18. Peugeot 308 modelini kullanan sürücülerle yapılan anketlere göre araçların neredeyse yarısında sorunlarla karşılaşılıyor. Arıza raporlarının analizi sonucu 18 arıza puanı alan Peugeot 308’de yüzde 25.60 oranla motor kısmı en çok arızanın ortaya çıktığı bölüm olurken ikinci olarak yüzde 19.32’lik oranla ısıtma ve soğutma sistemi arızaları yaşanıyor.

 

3 – Nissan Qashqai

 

 

Arıza puanı: 21. Nissan Qashqai modellerini kullanan kullanıcılardan özellikle dizel versiyonuna sahip sürücülerin yüzde 47’sinin araçtaki arıza sorunlarından yakındığı görülüyor. Detaylandırılmış arıza raporlarına göre 21 arıza puanına sahip olan Qashqai’de en sık rastlanan sorunlar yüzde 34.28 ile aks ve süspansiyon sisteminde ortaya çıkarken bu oranı yüzde 17.56 ile elektriksel sistem arızaları takip ediyor.

 

2 – Land Rover Discovery Sport

 

 

Arıza puanı: 25. Land Rover Discovery Sport modelini kullanan sürücülerle yapılan anketler sonucunda Discovery Sport’ların neredeyse yarısında sorunlar ortaya çıktığı görülüyor. Arıza raporlarının analiz edilmesiyle 25 arıza puanı verilen Discovery Sport’ta yüzde 41.68 oranında aks ve süspansiyon sorunları başı çekerken yüzde 18.19 oranındaysa elektriksel sistem sorunları ortaya çıkıyor.

 

Land Rover Range Rover

 

 

Arıza puanı: 33. Land Rover Range Rover modelini kullanan kullanıcılardan alınan geri bildirimlere göre araç sahiplerinin yüzde 50’den fazlası araçlarındaki sorunlardan şikayetçi durumda. Arıza raporlarına göre en yüksek arıza puanını alarak zirveye yerleşen Range Rover’daki arızaların yüzde 42.20’si tıpkı Discovery Sport’ta olduğu gibi aks ve süspansiyon sistemlerinde ortaya çıkarken bu oranı yüzde 20,79 ile elektrik sistem arızaları izliyor.

 

Kaynak: WebTekno

 

Bir Otomobilin Ömrünü Azaltan 12 Sürücü Hatası yazısını okumak için tıklayın…

 

Bir Otomobilin Ömrünü Azaltan 12 Sürücü Hatası

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

escort ankara