DOLAR

27,5041$% 0.18

EURO

28,8150% 0.07

STERLİN

33,2202£% 0.06

GRAM ALTIN

1.614,12%0,08

ONS

1.824,35%-0,19

BİTCOİN

755160฿%-2.87072

ETHEREUM

45523Ξ%-4.25046

a
REKLAM
REKLAM

Doğru Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Doğru Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

REKLAM
REKLAM

 

Motorun ateşleme sistemi için gerekli enerjiyi veren akü bittiyse ve otomobil çalıştırılmıyorsa Doğru Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

 

Doğru Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

 

Motorun ateşleme sistemi için gerekli enerjiyi veren akü arızalı olmasa da çeşitli sebeplerden bitmiş olabilir. Akü bittiğinde takviye kablolarıyla başka bir otomobilin aküsünden güç alınarak otomobili çalıştırabiliriz. Ancak otomobilde Doğru Akü Takviyesi Nasıl Yapılır? Bu işlem, çok dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Bilinçsizce yapılan akü takviyesi nedeniyle, takviye yapılan ve takviye yapan araçların elektronik aksamlarına ve akülerine zarar verilir. Bu zararların önüne geçmek için gerekli olan şartlara, güvenlik önlemlerine ve dikkat edilmesi gereken noktalara uyulması gerekiyor. Özellikle ilk defa akü takviyesi yapılacaksa mutlaka iyice araştırmak yada bir usta yada bilen bir kişiden yardım almak en doğru seçim olacaktır.

REKLAM

 

Doğru Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

 

 • Doğru akü takviyesi için ilk olarak aküden aküye bağlantı (jump-start)  için kullanacağınız akünün aynı amper (6, 12, 24 ) olmasına dikkat edin.

 

 • İki otomobilin motorunun da çalışmadığına ve elektrik harcayan her şeyin kapalı olduğuna emin olun.

 

REKLAM

 • Ara kablosunun Kırmızı renkli Artı (+) ucunu dolu akünün (+) kutbuna bağlayın. Ara kablosunun diğer Kırmızı renkli Artı (+) ucunu boş akünün Artı (+) kutbuna bağlayın.

 

 • Ara kablosunun Siyah renkli negatif (-) ucunu dolu akünün negatif (-) kutbuna bağlayın. Ara kablosunun diğer Siyah renkli negatif (-) ucunu aküsü boş olan aracın kaportasında herhangi bir metal bölüme bağlayın.

 

 • Doğru akü takviyesi için asla (+) ve  (-) kutupları birbirine bağlamayın.

 

 • Hasarlı bir aküye başka bir aküden ara bağlantı kablosu bağlamayın; ara bağlantı kablosunu bağlamadan önce her iki aküyü de kontrol edin.

 

 • Kabloların egzoz, pervane gibi hareketli veya sıcak noktalara temas etmemesine dikkat edin.

 

REKLAM
REKLAM
 • Daha sonra dolu akülü otomobili çalıştırın ve rölantide 8-10 dakika bekleyin.  Bu sırada boş akülü otomobilde kontak kapalı olmalı.

 

 • 10 dakikadan sonra dolu akülü olan otomobile hafifçe gaz vererek devrini 2500-3000 aralığına çıkarın ve bu sırada boş akülü olan araçta kontak çevirin. Eğer yeterince beklediyseniz otomobil çalışacaktır. Eğer çalışmadıysa kontağı kapatıp bir süre daha bekleyip yeniden çalıştırın. Sonuçta bekleme süresi dolu olan akünün gücüne bağlı.

 

 • Aküsü biten arabanın motoru çalıştıktan sonra, şarj kablolarının bağlantılarını hemen çözmeyin Motorun 5 dakika 2000 devirde çalışmasını sağlayın.

 

 • Önce boş akülü aracın, daha sonra akü takviyesi aldığınız aracın kablolarını sökebilirsiniz. Bu işlem sırasında önce negatif (-), sonra da pozitif (+) kablo uçlarını çıkarın.

 

Doğru Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Araba Neden Yağ Yakar?