Benzin İle Dizel Yakıt Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Motor teknolojilerine ilgi duyan herkesin merak ettiği konuların başında Benzin İle Dizel Yakıt Arasındaki Farklar Nelerdir? sorusu geliyor.

 

benzin dizel

 

Benzin İle Dizel Yakıt Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Benzin İle Dizel Yakıt Arasındaki Farklar Nelerdir? sorusunun cevabını vermeye her iki yakıt türü arasında kimyasal farklılıklarının olduğunu söyleyerek başlamamız gerekiyor. Her iki yakıt da petrol hammaddesinden üretilirken bu yakıtla çalışan motorlar farklı çalışma prensipleri ile çalışıyor. Ancak motorlar tiplerine değil de yakıt tiplerine bakıldığında, temel farkın molekül zincirindeki uzunluktan kaynaklandığı ortaya çıkıyor.

 

BENZİN VE DİZEL YAKITIN ARASINDAKİ TEMEL FARK

 

Benzin ve dizel yakıt arasındaki temel fark, yakıtların yapısal özelliklerine bakıldığında ortaya çıkıyor. Bu yapısal özellik molekül zinciri oluyor ve molekül zincirleri ne kadar kısa olursa yakıt o derece kolay bir şekilde alev alıyor. Benzinin molekül zinciri dizelin molekül zincirine göre daha kısa bir yapıda bulunuyor. Bu sebeple benzin daha çabuk alev alırken, dizeli yakmak daha fazla zahmet istiyor. Böylece dizel yakıtlar daha zor yanan yakıt tipi olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte dizel yakıtlar benzine göre daha ağır bir yapı sergiliyor. Molekül ve ağırlık dışında iki yakıt tipi arasında bir önemli fark daha bulunuyor. Bu fark karbondioksit olarak kendini gösteriyor. Dizel yakıt yandığı zaman benzinli yakıta göre daha fazla karbondioksit ortaya çıkıyor. Bir benzinli motor ile dizel motor arasındaki fark ise sesten anlaşılabiliyor. Bu iki motor tipi farklı çalışma prensiplerine sahip olduğundan sesleri arasında da fark bulunuyor ve genel olarak dizel motorlar benzinli motorlardan daha gürültülü çalışıyor.

 

BENZİNLİ MOTOR VE DİZEL MOTOR FARKI

 

Benzinli motor ile dizel motor farkı özellikleri araç almak isteyenler tarafından sorulan bir soru oluyor. Zira yeni bir araç almak isteyenlerin pek çoğu tasarruf konusunu da düşünüyor. Dolayısıyla alınan aracın yakıt tüketimi ve bakım konusunda daha az maliyet çıkarması kullanıcısının cebini de daha az yakıyor. Bunun dışında bazı kullanıcılar aracın performansında da önem veriyor ve her iki motor tıpış arasında çalışma prensibinden kaynaklanan performans farkları bulunuyor. Genel hatları itibariyle bakıldığı zaman dizel motorlu araçlar benzin motorlu araçlara göre daha az yakıt yakıyor. Ancak dizel araçlar benzinli araçlardan daha yüksek fiyatlara satılıyor. Performans noktasında ise dizel motorlu araçlar ara hızlanmalarda daha seri davranırken benzin motorlu araçlar ise yüksek hızlara daha kolay çıkıyor.

 

DİZEL ARAÇLARIN ÖZELLİKLERİ

 

Dizel araçların özelliklerine bakıldığında; bu araçların benzinli araçlara göre daha fazla ses çıkarmaya meyilli oldukları öne çıkıyor. Bununla birlikte dizel araçların motorları daha yüksek torka sahip oluyor ve bu sebeple ara hızlanmalarda daha seri davranıyor. Turbo sistemi özellikle son yıllarda dizel araçlarda oldukça sık kullanılıyor. Bu da zaten benzinlilerden az yakan dizel araçlardaki yakıt tüketimin daha da aşağıya düşmesine sebep oluyor. Aynı zamanda turbo sistemi ile motora daha fazla yakıt çekildiğinden performans da yükseliyor. Bununla birlikte dizel araçlar benzinli araçlara göre daha yüksek fiyatlardan satılıyor. Ayrıca bakım maliyetlerinin de benzinli araçlara göre daha yüksek olduğu belirtiliyor. Üstelik doğaya benzinli araçlardan daha fazla emisyon salıyor ve daha fazla zarar veriyor. Bu sebeplerden ötürü çok fazla yol yapmayan sürücülere dizel yerine benzinli araç öneriliyor.

 

BENZİNLİ ARAÇLARIN ÖZELLİKLERİ

 

Benzinli araçların özelliklerine bakıldığında ise dizel motorlara göre daha az sessiz çalıştıkları ve yüksek hızlara daha kolay çıktıkları görülüyor. Dizel araçlara göre daha fazla yakıt tüketen benzinli araçlarda da son yıllarda turbo sisteminin yaygınlaştığı görülüyor. Turbo benzinli araçlar daha az yakıt tükettiği gibi daha yüksek performans ortaya koyabiliyor. Bu sebeple yakıt tüketimi konusunda dizel araçlara kafa tutuyor. Ayrıca benzinli araçların fiyatları daha aşağı seviyelerde yer alıyor ve dizel araçlara göre daha az emisyon salıyor. Böylece doğayı daha az kirletiyor. Bakım maliyetlerinin de daha az olduğu belirtilen benzinli araçlar bir yıl içerisinde 10 bin km’den daha az yol yapan kullanıcılara tavsiye ediliyor.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM