10 Kasım 2019 16:00:43 | Son Güncelleme: 14 Kasım 2019 13:58:15

Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

İster ikinci el ister sıfır km araç olsun sigorta poliçesi hazırlanırken ilk karşılaşılan terimlerden biri olan Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

 

 

Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

 

Araç başına gelebilecek herhangi bir zararın karşılanması için var olan ama yapılması zorunlu olmayan bir sigorta çeşidi olan kaskonun değeri de sigorta şirketinin karşılayacağı zararın üst limitini belirlemesi için önemli bir konudur. Bu nedenle araçların kasko sigortası kapsamında karşılanacak hasarlarının hesaplaması sürecinde referans olarak alınacak kasko değerinin belirlenmesi için Araç Kasko Değer Listesi hazırlanır. Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından her ay yayınlanan liste, aracın markası, modeli, yaşı, kullanım amacı ve piyasa fiyatlarına göre  her ay güncellenir. Bu listede 15 yaşından küçük araçlar yer alırken, 15 yaşından büyük model ve tiplere ait motorlu taşıtların kasko bedelleri sigortalı ile sigorta şirketi arasında mutabık kalınarak tespit edilir. Araç kasko değeri listesi, ikinci el araç alım satımlarında taraflar arasında referans değer olarak kullanılabilir. TSB her ay açıkladığı araç kasko değer listesindeki bedelleri belirlerken ikinci el araç satışının yapıldığı internet ilan siteleri, ithalat ve ihracat yapan firmaların internet siteleri, galeriler, otomobil satışı ile ilgili sürekli yayın yapan yayınlar, gazeteler ve gerek alıcıların gerekse de satıcıların ibraz ettikleri faturalardan yararlanmaktadır. Ancak unutulmamalı ki araç değerleri kesin değil tavsiye niteliğindedir. Ayrıca araca sonradan eklenen aksesuarlar kasko değerine dahil edilemiyor. Araca sonradan eklenen aksesuarların ek primle kasko poliçesine dahil edilmesi gerekiyor.

 

Araç Kasko Değer Listesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 

Araç kasko değer listesi sorgulaması, kasko hizmeti veren sigorta şirketlerinin internet siteleri üzerinden, araç bilgileri girişini gerçekleştirerek kolayca yapabiliyor. İnternet sitelerindeki kasko değeri sayfasında aracın marka, model yılı ve araç modelini seçilerek aracın güncel kasko değeri ekranda çıkacaktır. Aracınızın kasko değerini öğrenildikten sonra kasko teklifi alınabilir. Yıllık düzenlenen kasko poliçeleri, geçmiş hasar sorgulamasında hasarsızlığı bozacak herhangi bir tazminat ödemesinin mevcut olmadığında hasarsızlık indirimi ile yeniden düzenlenir. Devam eden hasarsızlık indirimi yenilenecek kasko poliçesi priminde ekstra indirim yapılmasını sağlar. Hasarsızlık durumunuz takip eden yıllarda da korunursa her bir yenileme döneminde indirim oranı artarak devam eder.

 

MTV Tutarı Düşürülebilir

 

Araç kasko değer listesi ile ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerinde indirimden yararlanılabilir. Aracın MTV tutarı, güncel kasko değer listesindeki bedelinin yüzde 5’inden fazla olamaz. Fazla olduğum durumlarda ise bir dilekçe ile başvurulup daha alt kademeden değerlendirilme ve MTV ücretinin yeniden hesaplanması istenebilir. Geçmiş yıllarda da fazla MTV ödendiği düşünülüyorsa yine bu hesaplamayı kullanarak 2005 yılına kadar yapılan tüm MTV ödemeleri belirlenip fazla ödemelerin iadesi talep edilebilir.

 

Bu Detaya Dikkat Edin

 

Araç bedeli hesaplamalarında kullanılan tek kaynak kasko değer listesi değildir. Sigorta şirketleri belirttiğimiz diğer referansları da kendilerine kaynak olarak gösterebilirler. Ancak, şirket kasko poliçesinde aracın rayiç bedeli hesaplamalarında hangi kaynağı referans aldığını belirtmek zorundadır. Eğer bu referans kaynağı belirtilmemişse, TSB’nin belirttiği kasko değer listesindeki bedel baz alınmaktadır. Bu süreçte aracına kasko sigortası yaptıran sigortalının da bir hayli dikkatli olması gerekmektedir. Poliçe üzerinde araç bedelinin yer almaması nedeniyle, sigorta şirketinin hangi kaynağı referans aldığına önem verilmelidir. Aksi takdirde tazminat ödemesinin yapılmasının gerektiği hallerde sigorta şirketi ile sigortalı arasında çözümü zor anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir. Araç kasko değer listesi kasko sigortası yaptırırken ve yenilerken de sigorta şirketleri tarafından baz alınabilir.

 

Daha Ucuz Kasko ve Trafik Sigortası İçin Ne Yapmalısınız? yazısını da okuyabilirsiniz…

 

Daha Ucuz Kasko ve Trafik Sigortası İçin Ne Yapmalısınız?

 

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

еscort ankara