Arabanın Yağ Yaktığı Nasıl Anlaşılır?

 

Arabanın Yağ Yaktığı Nasıl Anlaşılır? sorusunun cevabı egzozdan çıkan renkte saklı. Ayrıca bu problem motorun yağ yakması olarak da biliniyor.

 

yag yakma

 

Arabanın Yağ Yaktığı Nasıl Anlaşılır?

 

Arabanın yağ yaktığını anlamak için araba sahiplerinin bazı gözlemlerde bulunması gerekiyor. Ancak bundan önce motor yağının motor sağlığı için önemine dikkat çekmek gerekiyor. Motor yağı arabanın motorunun düzgün bir şekilde çalışması için büyük önem taşıyor. Zira arabanın motorunun bünyesinde birtakım hareketli parçalar bulunuyor. Bu hareketli parçalara yapışan motor yağı, söz konusu parçaların üzerinde ince bir tabaka halinde bulunuyor. Bu sayede arabanın motorundaki aşınma ve sürtünme oldukça aşağı seviyelere düşüyor. Dolayısıyla arabanın motorunun yanması ya da başka arıza vermesinin önüne geçilebiliyor. Öte yandan bazen arabalar motor yağı yakabiliyor. Bunun sonucu olarak arabadaki motor yağı seviyesi azalıyor.

 

ARABA NEDEN YAĞ YAKAR?

 

Araba neden yağ yakar? sorusunun cevabını anlamak için arabanın motorun içerisindeki yağ döngüsünü bilmek gerekiyor. Sürtünmeye karşı kayganlık sağlayan motor yağı, motor düzeneğinin içerisindeki pistonların alt kısmında bulunuyor. Pistonların üst kısmında ise patlamayı sağlayan hava ve yakıt yer alıyor. Alt tarafta bulunan yağ üst tarafa bulunan yakıt – hava karışımına dahil olduğunda ise motor yağı yanması olayı meydana geliyor. Bir diğer deyişle motor yağı pistonun üs kısmına çıktığında motorun yağ yakması durumu ortaya çıkıyor. Motorun yağ yakması olayında segmanlar büyük rol oynuyor. Pistonların uç kısımlarında yer alan segmanlar zamanla gevşeyebiliyor ve motor yağı bu gevşeme sebebiyle pistonların üst kısmına çıkıyor. Segmanlardan subapların zarar görmesi de arabanın yağ yakmasına sebep olabiliyor. Motor düzeneğinin bir parçası olan emme subapları ve yanında yer alan diğer parçalarda bir sorun çıktığı zaman motor yağı yanma odasına sızabiliyor. Bu olay sonucunda da motor yağ yakabiliyor.

 

ARABANIN YAĞ YAKTIĞINI ANLAMA YÖNTEMİ

 

Arabanın yağ yaktığını anlamanın en kolay yöntemi egzozdan dumanı gözlemlemek olarak öne çıkıyor. Sebebi ise; egzozdan çıkan dumanın rengi aracın yapısında neler döndüğüne dair bir ipucu verebiliyor. Arabanın egzozundan mavi duman çıkması durumu, motorda yağ yakıldığının habercisi olabiliyor. Mavi duman dışında gri duman da motorun yağ yaktığına işaret edebiliyor. Araba sahiplerinin bu dumanı gördükten sonra uygun ortamı oluşturup yağ seviyesini kontrol etmesi gerekiyor. Eğer motor yağında anormal bir azalma varsa motorun yağ yakması ihtimali güçleniyor. Ayrıca motor üflemesi olarak bilinen durum da aracın yağ yaktığını ve pistonlarda aşınma durumu olup olmadığını haber verebiliyor. Motor üflemesi olayı ise motor sıcakken gözlemleniyor.

 

MOTORUN YAĞ YAKMASINA KARŞI ÖNLEMLER

 

Motorun yağ yakmasını önlemek için motor yağı seviyesini kontrol edip düzenli bakım yapılması oldukça önemlidir. Bakımları düzenli yapılmayan, motor yağı zamanında değiştirilmeyen ve yağı eksik olduğu halde kullanılan araçlarda motor parçaları zamanla aşınıyor. Bu aşınmadan sonra motor yağı eklense bile kalıcı hasarlar meydana geldiğinden yağ sızmasının önüne geçilemiyor. Bunun dışında aracı uzun süre yüksek devirlerde çalıştırmamak gerekiyor. Uzun süre yüksek devirde çalışan araçlarda segmanların performansı olumsuz etkileniyor ve yağ sızmasının önü açılıyor. Genel olarak araç bakımları için ’10 bin kilometrede bir’ şeklinde aralık veriliyor. Bazı araçlar için bu durum ’15 bin kilometrede bir’ şeklinde ifade edilebiliyor. Ancak yoğun trafik olan şehirlerde kullanılan araçlar için bu urum değişebiliyor. Bu araçların bakımı için tavsiye edilen bakım aralığına ulaşmadan bakım işlemlerinin yapılması daha sağlıklı bir durum olarak belirtiliyor. Bakımların düzenli yapılmaması durumunda motorda kalıcı hasarlar oluşabileceğinden ileriki dönemde yapılan masraf bakım masrafının oldukça üzerine çıkabiliyor.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM