Arabanın Siyah Duman Atma Sebepleri Nelerdir?

 

Araba sahiplerinin karşılaşabileceği arızalardan ve en çok sordukları soruların başında Arabanın Siyah Duman Atma Sebepleri Nelerdir? gelir.

 

diesel smoke photo

 

Arabanın Siyah Duman Atma Sebepleri Nelerdir?

 

Araba Neden Siyah Duman Atar? diye araştıranların karşısına birden fazla sebep çıkıyor. Bu soruna çözüm isteyen araba sahiplerinin ise birtakım gözlemlerde bulunması büyük önem taşıyor. Zira gözlem, sorunun cevabına dair çizilen çerçeveyi daraltıyor. Böylece çözüme daha kısa zaman ve zahmet ile ulaşılabiliyor. Arabanın siyah duman atması egzozdan çıkan duman rengi sonucu anlaşılıyor. Bu siyah dumanın sebebi mekanik olabileceği gibi sürücüden de kaynaklanabiliyor.

 

YAKIT YAKMA SORUNU SEBEBİYLE ATILAN SİYAH DUMAN

 

Otomobilde yakıt yakma sorunu sebebiyle egzozdan siyah duman çıktığı gözlemlenebiliyor. Bir diğer deyişle siyah duman atma sorununun sebebi aracın motor düzeneğindeki yakıt yanma odasından kaynaklanabiliyor. Egzozdan siyah duman atılması bazen arabanın iyi yakıt yakmadığını gösteriyor. Bu durum, iyi yanmayan sobayı andırıyor. Bununla birlikte yakıt odasından kaynaklanan sorun benzin motorlu araçlar ile dizel motorlu araçlara göre farklılık gösterebiliyor. Genel olarak arabanın yanma odasında zengin yakıt karşımı meydana geliyorsa egzozdan siyah duman çıkıyor. Zengin yakıt karışımı durumunda silindirlere gereğinden fazla yakıt gönderilirken yeteri kadar hava gönderilmiyor. Mevsimsel olarak bakıldığında bu durumla yaz aylarında karşılaşma ihtimali daha yüksek oluyor. Zira kış aylarında silindirlere daha soğuk ve dava yoğun hava doluyor. Bunun sonucu olarak daha iyi yanma gerçekleşiyor. Yaz aylarında ise durum tersine dönüyor. Söz konusu sebepten ötürü soğuk havalarda ya da özellikle kış aylarında arabanın çekişi daha da yükseliyor.

 

HAVA FİLTRESİNİN SİYAH DUMANA ETKİSİ

 

Hava filtresinde meydana gelen sorunlar da aracın siyah duman atmasına sebep olabiliyor. Hava filtresi tıkandığında ya da görevini gerektirdiği gibi yerine getirmediğinde yanma odasına yeterli hava ulaştırılamıyor. Bunun sonucu olarak da sağlıklı bir yakıt yanması olayı gerçekleşmiyor. Bu sebeple hava filtresinin değişimini doğru zamanda yapmak büyük önem taşıyor. Aşırı kirlenmiş hava filtrelerini zaman kaybetmeden değiştirmek gerekiyor. Hava filtresinden kaynaklı sorunların dışında başka sorunlar da araca egzozdan siyah duman attırabiliyor.

 

ARACIN SİYAH DUMAN ATMASININ DİĞER SEBEPLERİ

 

Araba neden siyah duman atar? diye baktığımızda diğer sebeplerinden biri EGR düzeneği olarak öne çıkıyor. EGR düzeneği kurumlandığında araçtan siyah duman çıkabiliyor. Sebebi ise EGR düzeneği, araçtan atılan zararlı gazların oranını azaltma için görev yapıyor. Bu görevi yerine getirmek içinse söz konusu zararlı gazları egzozdan tekrar yanma odasına gönderiyor. Bundan başka enjektörlerin arıza yapması ya da tıkalı olması da siyah dumana sebep verebiliyor. Ayrıca arabadaki hava düzeneği de bu problemi ortaya çıkarabiliyor. Hava düzeneğinin bir parçası olan hortumun kaçırma yapması ya da patlak olması da siyah duman sebeplerinden biri oluyor. Ayrıca hava akış metresinde meydana gelen herhangi arıza sonucu da aracın egzozundan siyah duman çıkabiliyor.

 

KULLANICI KAYNAKLI SORUNLAR

 

Arabanın Siyah Duman Atma Sebepleri Nelerdir? sorusuna aradığımız cevaplar arasında kullanıcı kaynaklı sorunlar nedeniyle de arabanın egzozunda siyah duman görmemiz mümkün. Bu sorunların başında yakıt tercihi geliyor. Kalitesiz yakıtların kükürt oranı normalin üzerinde olabiliyor. Bu kükürt oranı yüksek yakıt araca konulunca zamanla motorda kurumlaşma olayı meydana gelebiliyor. Bu sebeple araç sahiplerinin güvendikleri akaryakıt markası ve güvendikleri istasyondan yakıt almaları büyük önem taşıyor. Öte yandan bakım zamanı geçen ya da bakımları düzenli yapılmayan arabalarda da siyah duman olayının gözlemlenmesi büyük ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. En basit anlatımla bakımı yapılmayan araçta hava filtresi tıkalı olabiliyor. Bu da arabada siyah duman çıkmasına yol açan sebeplerden biri olarak öne çıkıyor. Son olarak ilk çalıştırma esnasında gaz pedalına fazla yüklenen sürücü, yanma odasına gereğinden fazla yakıt gitmesine sebep oluyor. Çünkü motora çok fazla yüklenildiği zaman kullanılan yakıta hava da karışıyor ve bu durum yüzünden araba siyah duman atıyor. Yakıtın türü değiştirilse bile motora yüklenildiğinde araç yine siyah duman atacaktır. Çünkü bu durum yakıt türüyle değil yakıt hacmiyle alakalıdır.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

REKLAM