Arabanın Çekişten Düşmesinin Sebepleri Nelerdir?

 

Araç sahiplerinin sık yaşadığı problemlerin başında gelen Arabanın Çekişten Düşmesinin Sebepleri Nelerdir? sorusunun cevabı ikiye ayrılıyor.

 

 

Arabanın Çekişten Düşmesinin Sebepleri Nelerdir?

 

Arabanın Çekişten Düşmesinin Sebepleri Nelerdir? diye soranlar genel olarak bu problemi yaşamış olan otomobil sahipleri olarak öne çıkıyor. Söz konusu problem daha çok rampa tırmanırken kendini gösteriyor. Arabanın çekişten düşmesi düz yolda ya da rampa aşağı inerken pek hissedilmiyor. Sebebi ise; araba rampa tırmanırken daha çok güce ihtiyaç duyuyor. Yeterli gücü elde edemediği zaman ya da elde ettiği gücü sağlıklı bir şekilde yansıtamadığı zaman ise sürücünün hissedebileceği düzeyde arabada çekiş problemleri baş gösteriyor.

 

ARABANIN ÇEKİŞTEN DÜŞMESİNİN SEBEPLERİ

 

Herhangi bir arabadaki çekiş kaybının sebebi altında temel olarak iki farklı sebep yatıyor. Bu sebeplerden ilki mekanik sebepler olarak öne çıkıyor. Diğer sebep ise insan kaynaklı, yani yanlış kullanımdan kaynaklı problemler oluyor. Eğer arabanın çekişten düşme sebebi insan kaynaklı ise bu durumun çözümü kolay oluyor. Sorun insan kaynaklı değil ise çekiş kaybına neden olan mekanik problemin ne olduğunu anlamak ve çözmek gerekiyor.

 

İNSAN KAYNAKLI SEBEPLER

 

Araba sahiplerinin moralini bozan durumlardan biri olan çekiş kaybının insan kaynaklı sebepleri arasında ilk akla gelen yakıt değişimi oluyor. Arabayı kullananlar yakıtı her zaman aldıkları yerden değil de başka yerlerden aldıkları zaman problem yaşayabiliyor. Sebebi ise yakıt değerleri akaryakıt markasına göre değişiklik gösterebiliyor. Bunun dışında bazı akaryakıt istasyonlar araç yakıtlarında hile yapabiliyor. Dolayısıyla arabanın çekişten düşme sebebi akaryakıt markasını değiştirmek ya da aynı marka olsa bile her zamankinden farklı bir akaryakıt istasyonu tercih etmek olabiliyor. Araba sahipleri çekişi hissettikten sonra mevcut yakıtı bitirip güvendikleri bir istasyondan yeni yakıt aldıklarında çekiş kaybının nedeninin yakıttan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabiliyor.

 

İnsan kaynaklı sebepler arasında bir de araç periyodik bakımlarının aksatılması durumu yer alıyor. Arabanın bakım zamanı geçtiği için yağ zamanında değişmiyor. Yağ ile birlikte yağ filtresi de değişmiyor ve diğer bakımlar da yapılmıyor. Polen ve hava filtresinin zamanında kontrol edilmemesiyle de araç bazı olumsuz belirtiler veriyor. Bu sebeple aracın bakımlarını aksatmamak gerekiyor. Özetle arabayı devrinde kullanmamak, yağını, suyunu, filtrelerini zamanında değiştirmemek, düşük kalite yakıt kullanmak ve daha birçok şey sürücüden kaynaklanan ve çekişin düşmesine yol açan sebepler olarak karşımıza çıkıyor. Diğer taraftan bakımları aksatılan araba, satış esnasında ekspertiz işlemlerinde kötü bir performans grafiği sergileyebiliyor.

 

ÇEKİŞ KAYBINDA MEKANİK SEBEPLER

 

Arabanın Çekişten Düşmesinin Sebepleri Nelerdir? diye baktığımızda, sorun mekanik sebeplere dayalı ise bu daha can sıkıcı bir durum oluyor. Mekanik sebepler konusunda akla gelen ilk başlık debriyaj tertibatı oluyor. Arabanın yaşı ya da o güne kadar yaptığı toplam yol nedeniyle yaptığı kilometre de bazı aşınmalara sebep oluyor. Bu aşınmalar aracı çekişten düşürürken yakıt sarfiyatının artmasına sebep oluyor. Debriyaj tertibatından kaynaklanan çekiş kaybını anlamanın kolay bir yolu bulunuyor. Aracı kullanan kişi rampada gaza bastığında devir göstergesi hızla yükseliyor ama buna karşın hız göstergesi sabit kalıyorsa bu durum debriyaj sisteminde bir sıkıntı olabileceği anlamına geliyor.

 

DİĞER SORUNLAR

 

Arabada çekiş kaybına neden olan mekanik sorunlar arasında başka sıkıntılar da bulunabiliyor. Bu sıkıntılar ateşleme tertibatından da kaynaklanabiliyor. Ateşleme tertibatından kaynaklananlar; ateşleme sorunu, ateşleme bobin arızası ve ateşleme avans ayarı sorunu şeklinde öne çıkıyor. Aracın ateşleme bobini, buji, buji kabloları, akü ve distribütör gibi parçalarından birinin sorunlu çalışması ateşleme sisteminin de performansını olumsuz yönde etkilediği için araçta çekiş kaybına neden oluyor.

 

Çekiş kaybında ateşleme ve debriyaj dışındaki muhtemel sorunlar ise şu şekilde sıralanıyor; hava – yakıt ayar sorunu, vakum avans arızası, karbüratörlü araçlar için karbüratör kirlenmesi ile meme tıkanması veya karbüratör hava giriş düzensizliği, enjeksiyonlu araçlar için sensör sorunları ya da enjeksiyon arızası şeklinde sıralanıyor. Bunlardan başka subapların kontrol edilmesi, egzoz ve katalitik konvertöre bakılması ile motor kompresyonunun denetlenmesi de gerekebiliyor.

 

Otomotiv sektörüne yönelik diğer güncel gelişmeleri takip etmek için Vidyoto Instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?